Joanna Borowska 2012-04-17

Duńskie roboty pokonują bariery w zakresie automatyzacji

Duńskie roboty pokonują bariery w zakresie automatyzacji

Najnowsze ramię robota zoptymalizowało produkcję przemysłową w wielu krajach. Roboty firmy Universal Robots są tak elastyczne i funkcjonalne, że ich zakup zwraca się niemal natychmiast – zarówno w małych, jak i dużych firmach. Teraz te innowacyjne maszyny są również dostępne w Polsce.

Elastyczne roboty duńskiego producenta – Universal Robots, mogą zautomatyzować proces produkcyjny w praktycznie każdym sektorze przemysłu. Obecnie ramiona robota wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym oraz przez niewielkie firmy, zatrudniające kilka osób. 

Elastyczne, lekkie roboty Universal Robots są dostępne cenowo i przyjazne w użyciu dlatego też mogą być stosowane we wszystkich branżach przemysłowych.

W przeciwieństwie do pozostałych podobnych produktów dostępnych na rynku, ramiona robota Universal Robots nie wymagają ogrodzenia zabezpieczającego.

— Robot UR jest jak dodatkowy współpracownik, który jest w stanie zwiększyć wydajność produkcji i wzmocnić konkurencyjność firmy. Pracownicy i roboty UR mogą pracować wspólnie na linii produkcyjnej — wyjaśnia Thomas Visti, wiceprezes i CCO Universal Robots. 

Robot UR jest rezultatem wieloletnich, intensywnych badań nad robotami, w trakcie których trzech wytrwałych wynalazców i naukowców stworzyło UR5 o udźwigu 5 kg, który wprowadzono na rynek w 2009 r. W 2012 r. firma Universal Robots planuje wprowadzenie jego następcy — UR10 — który będzie w stanie unieść nawet 10-kilogramowe przedmioty.

Dzięki przyjaznej obsłudze, elastyczności i bezpieczeństwu duńskie roboty Universal Robots zainteresowały przedstawicieli przemysłu z całego świata i zostały rozpowszechnione w 34 krajach.

— Niektóre firmy inwestują w urządzenia Universal Robots, ponieważ chcą ograniczyć koszty pracy, innym z kolei zależy na zwiększeniu jakości produkcji; kolejni koncentrują się na poprawie warunków pracy, powierzając robotowi nieskomplikowane, powtarzalne zadania — mówi Thomas Visti, wiceprezes i CCO Universal Robots.

Dziś roboty są wykorzystywane w wielu firmach produkcyjnych nie tylko w Europie, ale także w Azji – również na obszarach o niższych stawkach, inwestycja w dostępne cenowo i elastyczne systemy automatyzacyjne z Danii jest opłacalna. W Indiach roboty są wykorzystywane na szeroką skalę przez firmę Bajaj produkującą 4 miliony pojazdów samochodowych, motocyklowych i autoriksz rocznie. W Europie roboty UR są wykorzystywane, m.in. przez takie firmy jak: Lear, Oticon, Bosch, BMW, Scandinavian Tobacco Group, LG, Samsung, LUK, GN Resound i wiele innych.

Według Międzynarodowej Federacji Robotyki jesteśmy obecnie świadkami postępu w zakresie sprzedaży produktów służących do automatyzacji na skalę globalną. W samym 2011 r. zaobserwowaliśmy wzrost sprzedaży robotów o ok. 15 proc., co odpowiada prawie 130 000 sprzedanym jednostkom.

Rosnące zapotrzebowanie na automatyzację było oczywiste dla firmy Universal Robots, która w ciągu ostatnich lat zdołała podwoić sprzedaż po wprowadzeniu na rynek UR5 w 2009 r. W 2011 r. Universal Robots wyprodukowało 400 robotów.Joanna Borowska
Na podstawie: www.uniwersal-robots.dk

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii