Karol Juszczak 2012-07-03

Nowa seria wyłączników i rozłączników kompaktowych EasyPact CVS dedykowana dla budownictwa

Nowa seria wyłączników i rozłączników kompaktowych EasyPact CVS dedykowana dla budownictwa

Wyłączniki kompaktowe (nazywane również wyłącznikami mocy) służą przeważnie do ochrony instalacji, silników i generatorów przed skutkami zarówno przeciążeń jak i zwarć w zakresie prądów znamionowych od kilkunastu aż do 3200A. Konstrukcje te stale podlegają modyfikacjom, tak aby jak najlepiej dopasować się do potrzeb rozwijających się rynków. Wychodząc naprzeciw tym wszystkim wymaganiom firma Schneider Electric wprowadziła do swojej oferty nową serię wyłączników kompaktowych EasyPact CVS.

Seria EasyPact CVS została wprowadzona jako uzupełnienie powszechnie znanej i wysoko cenionej serii Compact NSX a jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie instalacji i kabli w zakresie prądów do 630A (w tym realizacja takich funkcji jak wyłącznik główny, serwisowy, zabezpieczenie p. poż, itp.). Wyłączniki i rozłączniki EasyPact CVS dedykowane są do budownictwa i występują zarówno w wersji 3 jak i 4-ro polowej. Wprowadzając do oferty nową gamę aparatów udało się zoptymalizować kwestię wymiarów zewnętrznych. Dzięki temu cały zakres prądowy pokrywają urządzenia o tylko dwóch gabarytach (wymiary zewnętrzne CVS są identyczne jak w przypadku serii NSX). Wielkość pierwsza to aparaty na prądy do 250A (wyłączniki z wyzwalaczami termomagnetycznymi TM-D), wielkość druga – do 630A (wyłączniki z wyzwalaczami elektronicznymi ETS). Takie rozwiązanie pozwala na znaczne uproszczenia w doborze oraz konfiguracji kompletnej rozdzielnicy. Co więcej nie tylko wymiary zewnętrzne dla serii NSX i CVS są takie same. Identyczne są rozstawy śrub montażowych oraz przyłączy. Jeżeli dodamy do tego te same akcesoria np. płyty do montażu w Priamie, styki pomocnicze, wyzwalacze napięciowe (wzrostowe i zanikowe), napędy drzwiowe, blokady mechaniczne, napędy silnikowe itp. to okazuje się, że uzyskaliśmy rozwiązanie niezwykle uniwersalne i optymalnie dopasowane do potrzeb każdego elektroinstalatora lub producenta rozdzielnic.

Bezpieczeństwo i niezawodność to najważniejsze wymagania jakie muszą spełniać współczesne wyłączniki kompaktowe. Znamionowa zdolność łączeniowa (Icu - zwana potocznie zdolnością zwarciową) określa maksymalną wartością prądu (zwarciowego) jaki dany aparat jest w stanie bezpiecznie wyłączyć. W dzisiejszych czasach zagwarantowanie zdolności zwarciowej na poziomie Icu=36kA (dla CVS wielkości 1) i Icu=50kA (dla CVS wielkości 2) może okazać się niewystarczające. Dlatego wszystkie wyłączniki kompaktowe z serii EasyPact CVS i Compact NSX posiadają specjalnie wzmocnioną konstrukcję, która gwarantują znamionową roboczą zdolność wyłączania zwarcia (Ics – roboczy prąd eksploatacyjny) na poziomie znamionowej zdolności zwarciowej Ics=100%Icu. Oznacza to, że nawet przy próbie załączenia aparatu „na pełne zwarcie” nasze zabezpieczenia nie ulegną zniszczeniu i nie sprowadzą zagrożenia na osoby je obsługujące.

Obok gwarancji bezpieczeństwa poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna powinna zapewniać selektywność działania zabezpieczeń. Wyłączniki zatem powinny działać w taki, skoordynowany sposób, aby nie pozbawiały zasilania obwodów nieuszkodzonych w momencie kiedy pojawi się przeciążenie lub zwarcie. Regulowane charakterystyki czasowo-prądowe wyzwalania w zakresie od 0,7 do 1 krotności prądu znamionowego (dla wyzwalaczy termomagnetycznych TM-D) i 0,5 do 1 (dla wyzwalaczy elektronicznych ETS) pozwalają na odpowiednie dopasowanie wyłącznika EasyPact CVS do wymagań instalacji i zagwarantowanie nie tylko bezpieczeństwa lecz również selektywności! Dzięki specjalnej rotującej (dwu-przerwowej) konstrukcji styków głównych wyłączniki te posiadają funkcję ograniczania prądu zwarciowego, a co za tym idzie zapewniają pełnię selektywności nie tylko czasowej i prądowej lecz również energetycznej.

Wzrost wymagań co do jakości urządzeń w połączeniu z ciągłą koniecznością ograniczania kosztów sprawiają, że coraz większy nacisk kładziony jest na dobór aparatów charakteryzujących się jak najlepszym współczynnikiem jakości do ceny. Wyłączniki EasyPact CVS gwarantują wysoką jakość wykonania, doskonałe parametry pracy w niezwykle atrakcyjnej cenie. Wszystko to sprawia, że stają się rozwiązaniem idealnym. EasyPact CVS po prostu stać Cię na jakość.Karol Juszczak
Na podstawie: schneider-electric.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii