tł. Pawłowski Jan 2010-09-27

Hitachi prezentuje

Hitachi prezentuje

"Inteligentny" robot firmy Hitachi nie jest humanoidem, nie buduje bazy księżycu i o ile wiemy, ma ograniczone umiejętności gotowania. Ma za to cechę, która jest unikalna wśród robotów: jest zaskakująco praktyczny. „Pudło-bot” autonomicznie porusza się po przestrzeni, bez ludzkiej pomocy, nosi i dostarcza cokolwiek i gdziekolwiek.

Ruch robota uzależniony jest od algorytmu o nazwie SLAM (Równoczesna Lokalizacja i Mapowanie) oraz od laserowego czujnika, który mierzy odległości w swoim otoczeniu, wykrywa granice swojej przestrzeni i przeszkody. Laserowy czujnik zapewnia, że w nic nie wjedzie. Robotów można używać do przenoszenia obiektów z miejsca na miejsce w fabryce lub w biurze.

Działa on w ograniczonym w zakresie. Hitachi twierdzi, że działa najlepiej w promieniu 30m - więc nie będzie jeszcze pracować na całej powierzchni magazynów. Braki w zasięgu nadrabia za to siłą. Zależnie od wersji mają nośność od 100kg do 1000kg. Jako że robot porusza się z prędkością około 7km na godzinę nie stanowi niebezpieczeństwa dla przebywających na terenie ludzi.

tł. Pawłowski Jan
Na podstawie: popsci.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii