Piotr Lato – Product Manager Schneider Electric Polska Sp. z o.o. 2010-08-19

Precyzja i dynamika

Precyzja i dynamika

Nowa rodzina serwonapędów Lexium 32 to najnowsza technologia sterowników ruchu motion, specjalnie zaprojektowana dla maszyn o najwyższej precyzji i dynamice. Coraz częściej inżynier OEM stoi przed wyborem czy zaimplementować układ serwo, czy wybrać tradycyjny układ z silnikiem asynchronicznym. Wybór w obecnej technice jest tylko jeden – serwonapęd.
Ciągłe wymagania co do niezawodności i szybkości układów sterowania ruchem skłoniły inżynierów Schneider Electric do ujednolicenia rodziny serwonapędów LXM05 & LXM15 z nową gamą Lexium 32

Serwonapęd Lexium 32 to trzy gamy wzmacniaczy serwo o maksymalnej mocy 7 kW. Najmniejszy a zarazem najprostszy LXM32C to układ serwowzmacniacza kompaktowego o mocy znamionowej 1,6 kW wyposażony w sterowanie impulsowe ±10 V. Zdecydowanym krokiem naprzód w porównaniu z LXM32C są wzmacniacze serwo o nomenklaturze „zaawansowany” i „modułowy” do mocy 7 kW z napięciem zasilania 1 × 240 V AC lub 3 × 480 V AC z funkcją numeryczną CNC, wyposażone w interfejsy komunikacji CANopen, Profibus czy Ethernet, jak również ultraszybką magistralę CanMotion przeznaczoną do układów wieloosiowych. System sterowania Lexium 32 zaimplementowany został do kontroli pozycji, prędkości i momentu do sterowania lokalnego i sieciowego w pętli sprzężenia zwrotnego. Charakteryzuje się szybkim próbkowaniem pętli sterowania – prądowej 250 μs. Sterowanie i regulacja szerokością pasma częstotliwości silnikiem synchronicznym serii BSH oraz BMH wynosi 1,6 kHz, co w porównaniu z poprzednią gamą stanowi 4-krotnie więcej. Prąd szczytowy Lexium 32 to również argument, który świadczy o jakości wzmacniaczy – prąd szczytowy równy jest czterokrotnej wartości prądu ciągłego. Sześć wejść cyfrowych 24 V oraz dwa wejścia analogowe z rozdzielczością 24 bitów, ±10 V stanowią optymalny zestaw sterowania za pomocą listwy I/O.
Dostosowując serwonapędy Lexium 32 do wysoko precyzyjnych i wysoko dynamicznych rozwiązań systemu sterowania w zakresie zmian prędkości i momentu obrotowego, wprowadzono do oferty przekładnie planetarne serii GBX w 5 wersjach (GBX40 do GBX160) w konfiguracji 12 przełożeń: od 3:1 do 40:1.
Serwosilniki z precyzyjnymi przekładniami
Gama serwonapędów Lexium 32 współpracuje z serwosilnikami serii BSH oraz BMH o podwyższonej precyzji i dynamice wykonania z magnesów neodymowo-żelazowo-borowych, przeznaczonymi do prostych, jak i złożonych aplikacji. Stopień ochrony IP40 i IP65 zapewnia maksimum bezpieczeństwa pracy. Seria silników serwo BSH z niskim współczynnikiem bezwładności i inercji stanowi uzupełnienie serii wzmacniaczy serwo LXM32. Moment obrotowy wynosi od 0,5 Nm do 33,4 Nm, przy prędkości od 1250 do 6000 obr/min. Wszystkie silniki BSH mają wbudowany 14-bitowy enkoder absolutny, który automatycznie przesyła informacje o pozycji (również przy wyłączonym zasilaniu serwonapędu), dzięki czemu nie ma konieczności ustawiania urządzenia w pozycji bazowej przy każdorazowym przywróceniu zasilania. Niska bezwładność silników BSH sprawia, że znajdują zastosowanie w  aplikacjach wymagających szybkiego i dynamicznego pozycjonowania maszyny. Silniki serwo są dostępne w wymiarach od 22 mm do 205 mm, w następujących konfiguracjach:
l z hamulcem i bez hamulca;
l z wałem gładkim i z wpustem;
l dla niskich i dużych prędkości.
W układach wykorzystujących ruch pionowy, utrzymujący pozycję po wyłączeniu zasilania, dostępna jest opcja silnika z hamulcem statycznym. Uzupełnieniem zakresu silników Serwo jest dla Lexium 32 model BMH o średnim współczynniku bezwładności z momentem obrotowym do 84 Nm, ze współczynnikiem inercji rzędu 2,4. Silniki o średnim stopniu bezwładności znakomicie spełniają swoją funkcję w maszynach wymagających znacznego momentu podczas startu z dużym obciążeniem.
Silniki BMH występują w tych samych konfiguracjach co seria BSH.
Power Suite® – interfejs użytkownika
Dzięki oprogramowaniu narzędziowemu PowerSuite®, zapewniającemu bogatą bibliotekę narzędziową i graficzną, programowanie, diagnostyka i analiza Lexium 32 jest prosta i wydajna. Automatyczna identyfikacja silnika i jego parametrów za pomocą enkodera SinCos® Hiperface®, autotuning w czasie rzeczywistym, funkcja oscyloskopu do zobrazowania elektrycznych i mechanicznych wartości ruchu układu sterowania, transformata Fouriera analizy sygnału układu
sterowania oraz prosty „start” serwonapędu zapewniają w ciągu kilku sekund szybką instalację i natychmiastowe uruchomienia urządzenia.
Serwonapędy Lexium 32 to idealna adaptacja do systemu kontroli ruchu Twojej maszyny.

Piotr Lato – Product Manager Schneider Electric Polska Sp. z o.o.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii