Anna Szymczyk, Aneta Kowalczyk 2012-09-21

Schneider Electric na XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój Inteligentne miasta – mit czy rzeczywistość?

Schneider Electric na XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój Inteligentne miasta – mit czy rzeczywistość?

W dniach 4-6 września 2012 roku firma Schneider Electric, specjalizująca się w zarządzaniu energią elektryczną, wzięła udział w XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój. Przedstawiciele firmy, politycy, ekonomiści i czołowi działacze społeczni dyskutowali o aktualnych problemach gospodarczych świata. Podczas Forum Schneider Electric zaprosił międzynarodowych ekspertów m.in. do dyskusji w debacie „Inteligentne miasta – mit czy rzeczywistość?”.

W panelu wzięli udział: Florian Lennert, Dyrektor ds. Inteligentnych Miast, Innowacyjne Centrum Mobilności i Zmian Społecznych (Innoz) - Niemcy, Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Marcelo Soria – Rodriguez, Dyrektor ds. Inteligentnych Miast, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A (BBVA) -Hiszpania, Nicola Bruening, Dyrektor Przedstawicielstwa w Niemczech, BMW AG, Niemcy oraz Leonid Mukhamedov, Prezes na Europę Centralną i Wschodnią Schneider Electric.

Miasta, które zajmują zaledwie 2% powierzchni Ziemi są miejscem zamieszkania 50% ludzi na świecie. Przypada na nie 80% globalnej emisji CO2 oraz 75% globalnego zużycia energii. Zwiększenie efektywności energetycznej staje się więc największym wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć. Na czym polega koncepcja Inteligentnego Miasta? W jaki sposób władze miejskie, branże IT i mobilnych e-technologii mogą połączyć siły, aby skutecznie wdrożyć rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną miast? Jak mogłyby wyglądać konkretne wdrożenia? Między innymi, właśnie z takimi pytaniami musieli zmierzyć się zaproszeni do rozmowy goście.

Koncepcja promowana przez Schneider Electric zakłada, że miasta powinny być nie tylko inteligentne. Powinny stać się zielone, efektywne, przyjemne do życia, jednym słowem zrównoważone. Przyniesie to szereg korzyści, tj. usprawnienie wymiany informacji, odporność na zakłócenia, lepszą kontrolę nad systemami miejskimi, mniejszą emisję dwutlenku węgla oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Inwestycja w inteligentne rozwiązania również zwiększa konkurencyjność miasta w skali globalnej i przyciąga inwestorów. – podkreślił Leonid Mukhamedov, Schneider Electric.

Niezwykle ważnym elementem Inteligentnego Miasta są samochody elektryczne i infrastruktura do ich ładowania. Masowe wprowadzenie pojazdu elektrycznego jest równoznaczne ze stworzeniem prawdziwej, nowej kultury mobilności. To rewolucja porównywalna z wejściem na rynek
np. telefonu komórkowego, który na zawsze zmienił sposób telekomunikacji.

Nowa koncepcja przewiduje, że samochód elektryczny będzie nie tylko pojazdem, ale wielofunkcyjnym urządzeniem. Eksploatacja i użytkowanie takiego auta mogą być monitorowane on-line przez system, który czuwa nad stanem technicznym, stanem akumulatora, przestrzega przed niebezpieczeństwem przekroczenia zasięgu, zarządza ładowaniem akumulatora po najkorzystniejszej cenie energii itp. Kierowca może również przekazywać swoje życzenia do systemu: przygotowanie do jazdy, żądany stan naładowania akumulatora na określoną godzinę czy podgrzanie wnętrza samochodu itp. Dodatkowo system może poinformować nas o tym, że akumulator auta jest już naładowany do żądanego poziomu – wysyłając wiadomość na telefon komórkowy. Stan naładowania akumulatorów można zobaczyć także w internecie. – dodał Leonid Mukhamedov.

Z inicjatywy Schneider Electric zorganizowano również śniadanie prasowe pod hasłem „Smart City- Smart Generation (Inteligentne Miasta – Inteligentne Pokolenie), podczas którego dziennikarze mogli obejrzeć rozwiązania i wizualizacje dla Inteligentnego Miasta.

Współczesne miasta to skomplikowany łańcuch wartości, dlatego warunkiem stworzenia zrównoważonego środowiska miejskiego jest współdziałanie między organami administracji, biznesem, przemysłem i obywatelami. Każde miasto jest inne - nasza firma oferuje indywidualnie zaadoptowane rozwiązania w tym najwyższej klasy usługi i produkty w pięciu sektorach: energii, komunikacji, gospodarki wodnej, usług publicznych, budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej – zaznaczył Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

Przedstawiciele firmy wzięli udział ponadto w sesji plenarnej „Świat w poszukiwaniu strategii rozwoju” oraz w dyskusji „Europejski model ESCO, a efektywność energetyczna”.

Zwieńczeniem obecności Schneider Electric na XXII Forum Ekonomicznym był koktajl dla klientów
i gości firmy.

Udział w Forum Ekonomicznym to dla nas bardzo ważna inicjatywa. Wymiana opinii i doświadczeń
na temat zmian gospodarczych, jakie w ostatnich latach zachodzą w całej Europie, jest konieczna
i leży w naszym wspólnym interesie. Forum przyczynia się do rozwoju nowych idei. Jestem dumny,
że możemy brać czynny udział w tej dyskusji i wciągać do niej znaczące osoby ze świata biznesu, polityki i nauki.
– podkreślił Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.Anna Szymczyk, Aneta Kowalczyk
Na podstawie: schneider-electric.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii