Joanna Lewandowska 2011-06-10

Pojawienie się inteligentnych sieci wpłynie na rozwój rynku infrastruktury zasilania

Pojawienie się inteligentnych sieci wpłynie na rozwój rynku infrastruktury zasilania

W Europie rozwój inteligentnych sieci zaowocował całkowitą rewolucją w branży rozdzielnic elektrycznych. Rynek rozdzielnic wysokiego i średniego napięcia jest powiązany z rozwojem infrastruktury, jako że rozdzielnice są integralną częścią sieci elektrycznej, zarówno w obszarze transmisji, jak i dystrybucji. Dzięki zwiększeniu zainstalowanej mocy elektrycznej w krajach rozwiniętych i rozwijających się oraz rosnącym potrzebom energetycznym w sektorach komercyjnych i przemysłowych, zapotrzebowanie na rozdzielnice znacząco wzrasta.

Z nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. Europejskie rynki rozdzielnic wysokiego i średniego napięcia, wynika, że do roku 2016 rynek rozdzielnic wysokiego napięcia prawdopodobnie osiągnie wartość 1,09 miliardów USD, zaś rynek rozdzielnic średniego napięcia – 1,65 miliardów USD.

Inteligentne sieci zmodernizują wszystkie systemy dostaw energii, włączając generowanie, transmisję, dystrybucję i konsumpcję. Niezwykle ważne będzie zintegrowanie inteligentnych rozwiązań w zainstalowanych rozdzielnicach w całej Europie. Inteligentna rozdzielnica w znaczący sposób wpłynie na wydajność i niezawodność sieci oraz pomoże zakładom użyteczności publicznej unikać zaników napięcia i awarii sprzętu. Właściwości te będą coraz bardziej istotne wraz ze wzrastającą popularnością samochodów elektrycznych. Inteligentne rozdzielnice będą niezbędnym elementem inteligentnej sieci, zapobiegającym lokalnym przeciążeniom w momencie, gdy duża liczba takich aut zostanie podłączona do sieci w tym samym czasie.

„Znaczącym krokiem na drodze do całkowitej automatyzacji sieci jest harmonizacja (połączenie) sieci elektrycznych o różnych parametrach” – stwierdzają analitycy z zespołu ds. energii Frost & Sullivan – „Wzajemne połączenia między sieciami otwierają przed producentami, zakładami użyteczności publicznej i operatorami sieci dystrybucji (ang. distributed network operators - DNO) niezwykłe możliwości.”

Technologia przesyłu energii elektrycznej HVDC (ang. high voltage direct current) okazała się najłatwiejszą do realizacji metodą harmonizacji sieci. Po wykonaniu 16 spośród 28 zapowiedzianych projektów, europejskie rynki energii elektrycznej zbliżają się do osiągnięcia homogeniczności swoich sieci.

Pomimo że rynek rozdzielnic wysokiego i średniego napięcia jest rynkiem dojrzałym, to dzięki wspomnianej automatyzacji i harmonizacji sieci ciągle się rozwija. Producenci rozdzielnic chętnie skłaniają się ku zastosowaniu innowacyjnych metod. Usługi dodane pozwolą firmą na korzystne wyróżnienie się na rynku. „Homogeniczne połączenie oferty produktów i usług zazwyczaj pozwala zapewnić znaczący wzrost dochodów” – dodają analitycy Frost & Sullivan.

Producenci powinni także zrewidować swoje strategie, aby poradzić sobie z presją cenową spowodowaną nie tylko przez recesję, ale także przez napływ producentów z Chin, Indii i Korei Południowej. Dobre perspektywy dla rynku stwarza rozwój morskich farm watrowych, które oferują większe możliwości wykorzystywania rozdzielnic niż lądowe farmy wiatrowe. Długa linia brzegowa i korzystne decyzje regulacyjne wspomagają realizację prowadzonych od 2007 roku projektów europejskich: największe postępy można zaobserwować w krajach Europy Północnej.Joanna Lewandowska
Na podstawie: frost.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii