Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-12-07

Przyszłość IPTV w regionie CEE – rozwiązanie niszowe czy docelowa technologia telewizyjna?

Przyszłość IPTV w regionie CEE – rozwiązanie niszowe czy docelowa technologia telewizyjna?

Usługi Triple Play stały się niedołączną częścią rynku telekomunikacyjnego w regionie Europy Środkowej i Wschodniej (Central and Eastern Europe – CEE). Dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy chcą skutecznie konkurować z operatorami telewizji kablowej czy satelitarnej, wdrożenie usług TV stało się koniecznością. Pozostaje jedynie pytanie: czy telekomy powinny skoncentrować na rozwoju na telewizji opartej o IP (Internet Protocol) czy rozważyć wdrożenie innej technologii?

To zagadnienie oraz sytuacja na rynku usług IPTV (Internet Protocol Television) w regionie CEE zostaną omówione podczas najnowszego web briefingu Frost & Sullivan, który odbędzie się we wtorek, 14 grudnia 2010, o godz. 16.00. Edyta Kosowska, analityczka rynku telekomunikacyjnego, zaprezentuje czynniki wspierające rozwój oraz wyzwania przed jakimi stoi IPTV w regionie CEE. Briefing odbędzie się w języku angielskim i uczestnictwo w nim jest bezpłatnie, po wcześniejszej rejestracji.

Po okresie dynamicznego wzrostu na rynku IPTV w regionie CEE, nastąpiło spowolnienie. Głównym czynnikiem ograniczającym rozwój sektora, oprócz rosnącej konkurencji na rynku płatnej telewizji, był brak odpowiedniej infrastruktury. Z tego powodu w przyszłości ważnym czynnikiem wspierającym rozwój rynku będą inwestycje w zaawansowane technologie łączy światłowodowych doprowadzanych do budynku (Fiber to the Home/Business – FTTH/B).  Ponadto, stymulatorem rynku może okazać się technologia pozwalające na świadczenie usług IPTV w oparciu o sieci kablowe.

”Wprowadzenie IPTV jest naturalną drogą rozwoju telekomów w regionie CEE. Jednak ze względu na wysokie wymagania dotyczące sieci, operatorzy często wybierają inne technologie, które pozwolą im rozszerzyć portfolio usług o TV również w regionach, gdzie możliwości infrastruktury nie pozwalają na świadczenie usług IPTV” – stwierdza Edyta Kosowska. ”Niemniej jednak, w dłuższej perspektywie IPTV może stać się docelową technologią nie tylko dla operatorów telekomunikacyjnych, ale także dla dostawców usług telewizji kablowej i małych firm typu Internet Service Provider (ISP).”

Web konferencja Frost & Sullivan będzie szczególnie interestująca dla firm telekomunikacyjnych, dostawców sprzętu sieciowego, dostawców oprogramowania, operatorów telewizji kablowej, a także operatorów satelitarnych.

Jeżeli chcieliby Państwo wziąć udział w bezpłatnym briefingu Frost & Sullivan w języku angielskim, prosimy o kontakt w sprawie rejestracji z Joanną Lewandowską, Corporate Communications, pod adresem joanna.lewandowska@frost.com. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, nazwy firmy oraz danych kontaktowych. Prezentacja oraz link do nagrania są także możliwe do uzyskania po zakończeniu briefingu.

Na podstawie: portal-prasowy.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii