Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-01-10

Badanie: popularność technologii RFID

Badanie: popularność technologii RFID

Dział Motorola Solutions firmy Motorola ogłosił wyniki badań nad zastosowaniem technologii komunikacyjnych w regionie EMEA, przeprowadzonych przez firmę IDC na zlecenie Motoroli. Z raportu wynika, że technologia RFID już teraz cieszy się dużą popularnością, ale wciąż oferuje duży potencjał rozwoju w niedostatecznie rozwiniętych sektorach oraz na rynkach wschodzących.

Badania pokazały również, że niemal jedna czwarta (22 proc.) przedsiębiorstw objętych sondażem używa obecnie RFID, a prawie dwukrotnie więcej (42 proc.) zamierza wdrożyć rozwiązania oparte na RFID w ciągu następnych pięciu lat.

  • Badanie pokazuje, że choć technologia RFID stale zyskuje na popularności, wciąż pozostaje miejsce na innowacyjność w jej wdrożeniach, ponieważ tylko 5 proc. firm uważa się za innowatorów w zastosowaniach RFID.
  • Według badania technologia RFID jest używana najczęściej w sektorze edukacji (36 proc.), firmach transportowych i logistycznych (33 proc.) oraz przedsiębiorstwach użyteczności publicznej (26 proc.).
  • Badanie sugerują też, że istnieje kilka sektorów, m.in. handel detaliczny i służba zdrowia, w których technologia RFID ma szereg ważnych zastosowań — takich jak inteligentne śledzenie zapasów lub monitorowanie pacjentów, lekarstw i krwi w celu minimalizowania błędów, — lecz nie jest jeszcze szeroko wdrożona.
  • Technologia RFID jest najpopularniejsza w Niemczech (36 proc.), Hiszpanii (36 proc.) i krajach nordyckich (35 proc.), podczas gdy Rosja (13 proc.) i Arabia Saudyjska (8 proc.) wciąż znajdują się w fazie wczesnych nabywców.
  • Duże firmy wiodą prym w zastosowaniach RFID, podczas gdy 63 proc. mniejszych przedsiębiorstw twierdzi, że w ogóle nie są zainteresowane wdrożeniem RFID.

Raport sugeruje, że technologia RFID już teraz ma wiele zastosowań, ale wciąż ogromny potencjał wzrostu w różnych sektorach i na rynkach wschodzących. Co więcej, rozwiązania RFID wydają się polaryzować opinie — 29 proc. respondentów z regionu EMEA interesuje się nimi w niewielkim stopniu, 13 proc. bardzo, a 42 procent wcale. Branża musi zrobić więcej, aby zademonstrować zastosowania biznesowe i korzyści RFID w różnych sektorach, a także pomóc w innowacyjnym wdrażaniu rozwiązań RFID, które pozwoli uzyskać przewagę konkurencyjną” — powiedział Marco Landi, wiceprezes ds. dystrybucji w regionie EMEA, Motorola Solutions.

Badanie

Raport: IDC, artykuł przeglądowy sponsorowany przez Motorolę, „Future Use of Communication Technologies in EMEA”, Doc.# IDCWP20S, sierpień 2010 r.

Wyniki oparte na sondażu 267 organizacji z krajów EMEA: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Norwegii, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Republiki Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Na podstawie: komputerwfirmie.org

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii