Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-11-23

Frost & Sullivan: Rosnące koszty energii i ochrona środowiska bodźcem do rozwoju europejskiego rynku napędów do systemów HVAC

Przychody rynku do roku 2017 osiągną 611,9 mln USD - Europa Wschodnia nowym ośrodkiem zainteresowania producentów napędów do systemów HVAC

Europejska branża ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) przeżywa ogromne zmiany. Innowacje technologiczne w zakresie projektowania budynków oraz oszczędności energii są bodźcem do wprowadzenia nowych rozwiązań i zastosowania sprzętu.

Z nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, Rynek napędów elektrycznych w europejskiej branży systemów HVAC, wynika, że rynek ten uzyskał w roku 2010 przychody w wysokości 274,9 milionów USD i ocenia się, że do roku 2017 osiągnie 611,9 milionów USD.

„Zwiększające się koszty energii oraz konieczność zachowania standardów efektywności energetycznej, a także dbałość o jakość powietrza – to wszystko wpływa na rozwój sektora napędów elektrycznych używanych w systemach HVAC” – stwierdzają analitycy Frost & Sullivan. „Trendy regionalne, takie jak rozwój infrastruktury w Europie Wschodniej, wzmacniają potencjał rynku.”

Rosnące ceny energii w całej Europie wpływają na potrzebę wprowadzania nowoczesnych napędów elektrycznych w celu zmniejszenia rachunków za energię wynikającego z osiągnięcia wyższej efektywności. Jednocześnie, wysiłki mające na celu zminimalizowanie  negatywnego wpływu na środowisko sprawiają, że sektor HVAC będzie musiał ograniczyć zużycie energii.

Wymienione trendy podkreślają znaczenie zastosowania napędów elektrycznych jako zaawansowanego i efektywnego kosztowo rozwiązania służącego do kontroli elementów HVAC, pozwalającego ograniczyć zużycie energii.

Jednakże, koszt wprowadzenia napędów elektrycznych w przypadku prostszych zastosowań HVAC jest czasem postrzegany jako zbyt wysoki. Aby zachęcić klientów do ich szerszego wykorzystywania, uczestnicy rynku będą musieli produkować niedrogie, gotowe rozwiązania przystosowane do wykonywania specyficznych zadań.

„Przekonanie użytkowników końcowych do wdrożenia napędów elektrycznych w zastosowaniach HVAC, zwłaszcza w czasach spowolnienia ekonomicznego, jest prawdziwym wyzwaniem dla producentów” – dodają analitycy Frost & Sullivan.

Spadek cen jest kolejną przeszkodą w rozwoju rynku. Intensywna konkurencja sprawia, że ceny napędów są coraz niższe, co wpływa na marże uzyskiwane przez producentów. Sytuację pogarsza pojawienie się skoncentrowanych na niskich kosztach konkurencyjnych firm z Azji,  które w krótkim okresie 4 do 5 lat zdobyły znaczącą część wewnętrznej bazy klientów obsługiwanych dotychczas przez producentów europejskich.

Penetracja rynków regionalnych w Europie Wschodniej jest postrzegana jako strategiczna odpowiedź na te wyzwania.

„Wielu producentów napędów przenosi swoje bazy produkcyjne do Europy Wschodniej, aby zredukować wydatki związane z produkcją i wykorzystać zwiększone zapotrzebowanie na automatykę w krajach tego regionu” – wyjaśniają analitycy Frost & Sullivan. „Co więcej, znaczące inwestycje w infrastrukturę, rozwój baz przemysłowych i produkcyjnych oraz innych gałęzi produkcji dyskretnej, których napędy do systemów HVAC stanowią integralną część, przyciągają producentów do eksplorowania tego regionu”.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii