ABB 2012-04-10

3000 wentylatorów z czujnikami CO2 utrzymuje studentów w chłodzie

3000 wentylatorów z czujnikami CO2 utrzymuje studentów w chłodzie

Wykorzystując 1000 czujników, ponad 3000 wentylatorów oraz cały system wentylacyjny, który uruchomia się tylko wtedy, gdy ilość dwutlenku węgla w pomieszczeniu przekroczy pewien poziom, biblioteka w jednym ze szwedzkich uniwersytetów zmniejszyła koszty ogrzewania i poboru prądu nawet o 220 tysięcy dolarów rocznie.

Każdy, kto choć raz siedział nad książką przez kilka godzin w bibliotece wie, jak ważne jest otoczenie, w którym się pracuje. Powietrze powinno być świeże, a temperatura sprzyjająca uczeniu się. Stęchłe lub gorące powietrze może sprawić, że staniesz się śpiący, a przez zimne dostaniesz dreszczy i stracisz koncentrację.

Na Uniwersytet Jönköping w południowej Szwecji uczęszcza 12 000 studentów, pracuje tam 800 pracowników. Niedawno, w uznaniu za doskonałe warunki otoczenia panujące w budynku, biblioteka uniwersytecka znalazła się w pierwszej „dziesiątce” rankingu stworzonym przez studentów i obejmującym 238 bibliotek uniwersyteckich z różnych krajów.

W 2011 roku HӦFAB, firma zarządzająca mieniem uniwersytetu i opiekująca się budynkami miasteczka uniwersyteckiego o łącznej powierzchni 85 tys. metrów kwadratowych, postanowiła wymienić stary system sterowania budynkiem dostarczony przez kilku producentów na prostszą i bardziej wydajną alternatywę.

Po ogłoszeniu publicznego przetargu na ten projekt, HӦFAB zdecydowała się na system sterowania oparty na Rozszerzonym Systemie Automatyki 800xA firmy ABB. Rozwiązanie obejmuje sterowniki AC 800M, moduły S800 I/O, panele sterowania lokalnego operatora oraz nowe czujniki temperatury i dwutlenku węgla.

Nowy system sterowania 800xA przetwarza sygnały z około tysiąca czujników i steruje ponad trzema tysiącami wentylatorów, szybrami, zaworami oraz innymi urządzeniami w systemie wentylacji i ogrzewania. Każdy panel operatora umożliwia podgląd na wszystkie newralgiczne punkty, dzięki czemu inżynierowie z HӦFAB mogą sterować wszystkimi urządzeniami systemu oraz sprawdzać jakości powietrza w każdym pomieszczeniu.

„Jednym ze znaczących usprawnień nowego rozwiązania jest zmiana systemów sterowania wentylacją z systemu opartego na wykrywaniu obecności człowieka w pomieszczeniu na system wykorzystujący czujniki dwutlenku węgla” – mówi Mikael Falk, inżynier operacyjny w HӦFAB, odpowiadający za systemy automatyki w budynku uniwersyteckim.

„Poprzedni system sterowania włączał system wentylacji pomieszczenia, gdy pojawiła się w nim choć jedna osoba. Obecnie system wentylacji uruchamia się tylko wtedy, gdy poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu przekroczy pewien poziom”.

Wśród innych energooszczędnych elementów nowego systemu ABB znalazło się precyzyjne sterowanie dużymi wentylatorami oraz 18 silnikami o mocy 1kW, który pompuje powietrze w górę siedmiopiętrowego budynku. Wcześniej wentylatory i silniki nieustannie pracowały na pełnej prędkości obrotowej, natomiast obecnie, dzięki systemowi sterowania 800xA, wykorzystują zaledwie 35 procent swojej maksymalnej prędkości.

„Ogólnie rzecz biorąc, szacujemy, że oszczędności w kosztach zużytej energii wahać się będą w granicach 150-220 tysięcy dolarów rocznie z powodu mniejszego zapotrzebowania na prąd i ogrzewanie” – uważa Mikael Falk.

Jeśli chodzi o studentów, którzy korzystają z biblioteki każdego dnia, ich opinia w kwestii jakości powietrza jest wyjątkowo pozytywna. To jeden z powodów, dla którego oddali tak dużo głosów na doskonałe warunki otoczenia, jakie panują w bibliotece.

Rozwiązanie zostało dostarczone przez lokalnego partnera ABB – Goodtech Project & Services.ABB
Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii