Na podstawie: Schneider-electric.pl (tł. Jan Pawłowski) 2010-09-09

Realizacje firmy Schneider-electric w biurowcach

Realizacje firmy Schneider-electric w biurowcach

Główne wymagania:

 • Oszczędność energii: Mniejsze opłaty za energię, Społeczna Odpowiedzialność Korporacyjna, zgodność z przepisami
 • Elastyczność: Możliwość integracji, swoboda w aranżacji pomieszczeń, możliwość dostosowania do potrzeb przez cały okres eksploatacji
 • Wydajność i zadowolenie pracowników: Dostępność zasilania i danych, komfort i estetyka, bezpieczne środowisko pracy   
 • Co oferuje Schneider Electric
 • Obniżenie kosztów energii od 5% do 25%
 • Obniżenie kosztów konserwacji i wydłużenie okresu eksploatacji urządzeń
 • Skrócenie okresu sprzedaży powierzchni
 • Kontrolowany komfort dla użytkowników
 • Zwiększenie wartości obiektów
 • Poprawa wizerunku poprzez „ekologiczne” funkcjonowanie obiektu

Przykładowa realizacja: World Trade Center w Bahrajnie

O World Trade Center:
Z unikalną wizją, kwitnącym biznesem i kulturą społeczną, Królestwo Bahrajnu oferuje światowej klasy miejsce przeznaczenia oraz szereg możliwości dla firm, turystów i mieszkańców całego świata.
Bahrain World Trade Center jest symbolem osiągnięć i odzwierciedla rozmach regionów szybko rozwijającej się gospodarki. Jego innowacyjna konstrukcja łączy w sobie zasadnicze elementy stylu życia i działalności, aby utworzyć potężny symbol aspiracji i realizacji. Bahrain World Trade Center jest więcej niż punktem orientacyjnym, oferując udogodnienia, takie jak sklepy i restauracje, wyjątkowy klimat, pięciogwiazdkowy hotel i luksusowe warunki zakwaterowania biura. Bahrain World Trade Center to rozszerzenie istniejącego kompleksu Hotel Sheraton. Składa się z dwóch komercyjnych biurowców- 50-piętrowych budynków w kształcie żagla, które mają kształt stożka o wysokości 240m, między którymi zamontowane są trzy 29 metrowej średnicy turbiny wiatrowe z poziomą osią. Wieże są zintegrowane na szczycie trzypiętrowego podium, w którym znajdują się nowe centra butików, wyśmienita kuchnia, centrum biznesowe oraz parking.

World Trade Center to królewski, pierwszy prawdziwie inteligentny budynek i oferuje szereg zaawansowanych funkcji SMART:

 • Szerokopasmowy dostęp do bardzo szybkiego Internetu, z telefonią IP oraz bezprzewodową sieć typu voice-data-video (głos-dane-obraz).
 • Zaawansowane systemy bezpieczeństwa, z inteligentnie zabezpieczonym dostępem, ochroną, nadzorem, ostrzeganiem i reagowaniem.
 • Inteligentne sterowanie oświetleniem, umożliwiające oświetlenie architektoniczne i zarządzania energią.
 • Rejonowy system chłodzenia zapewnia efektywność kosztową oraz przyjazną dla środowiska alternatywą dla tradycyjnych systemów klimatyzacji
 • Wyjątkowe systemy zarządzania, w celu zmniejszenia kosztów i zapewnienia jednego rachunku dla dzierżawców, który obejmuje czynsz, energię i oraz usługi Infocomm (ICT)
Wykorzystanie mocy elektrowni wiatrowych (Pierwsze na świecie):

Zainspirowane arabskimi wieżami wiatrowymi, wieże w kształcie żagla, kierują przepływem morskiej bryzy na trzy turbiny wiatrowe. Skupiają one i przyspieszają prędkość wiatru między nimi. Pionowe rzeźbienia wież, także stopniowo zmniejszają ciśnienie, aby w połączeniu z rosnącą prędkością wiatru na lądzie, wraz z wzrostem wysokości, osiągają one dzięki temu, prawie równy poziom prędkości wiatru na każdej turbinie.

Zrozumienie tego zjawiska jest kluczowym czynnikiem sukcesu tego projektu. Obszerne badania w tunelu powietrznym potwierdziły również, w jaki sposób kształty i przestrzenne relacje wież wpływają na przepływ powietrza, tworząc przepływ w kształcie "S". Gwarantuje to,  45 ° kąt wiatru po obu stronach centralnej osi, dzięki czemu, centrum strumienia wiatru pozostaje prostopadłe do turbin. W ten sposób potencjał wytwarzania energii przez turbinę jest znacznie zwiększony.
 • Kształt wież- kanały przepływu powietrza przez turbiny, poprawia ich działanie i ilość produkowanej przez nie energii.
 • Każda z trzech turbin jest zamocowana, na  30 metrowym moście, rozciągającym się pomiędzy dwiema wieżami.
 • Podłączone do generatorów, turbiny wiatrowe zasilają budynki, zmniejszając obciążenie zewnętrznych źródeł energii i zapewniając finansowe korzyści dla dzierżawców.
System Clipsal C-Bus został wybrany spośród kilku innych marek, do sterowania oświetleniem w obu wieżach.

Zakres systemu Clipsal C-Bus wymógł zarządzanie oświetleniem w projekcie oraz realizowanie następujących strategii kontroli:

 1. System kontroli oświetlenia (przełączanie) w pomieszczeniach ogólnodostępnych i oświetlenia zewnętrznego (zarządzanie energią).
 2. Ściemnianie i kontrola oświetlenia w wejściowym holu .
 3. Integracja z systemem zarządzania budynkiem, umożliwiająca zarządzanie obiektami (kontrola i monitoring).
 4. Kontrola oświetlenia parkingu, na podstawie harmonogramów (zarządzanie energią).
 5. Kontrola oświetlenia w holu hotelu Sheraton.
 6. Nastrój w restauracji, w hotelu Sheraton.

Strategia rozmieszczenia i kontrola systemu C-Bus:
 • Liczba rozmieszczonych sieci C-Bus: 6 sieci (3 w każdym budynku)
 • Kluczowe wejścia: E-serii C-Bus kluczowe wejścia (E5034NL) były używane jako ścienne stacje i służą do wymuszenia kontrolowanych obwodów oświetleniowych. Kombinacje z zamontowanyi czujnikami C-Bus 360 stopni (5753L i 5753PEIRL) zostały wykorzystane do sterowania oświetleniem na podstawie detekcji ruchu w korytarzach i holach windowych. C-Touch wykorzystano do celów architektonicznych- kontrola oświetlenia (ściemnianie i kontrola widoku).
 • Użyte moduły wyjścia: kombinacja 12 kanałowych i 4-kanałowych przekaźników C-Bus (aktywne i pasywne), zostały one wykorzystane, aby przełączać obwody oświetleniowe. Połączenie 4 kanałowe x 2A i 4 kanałowe x 5A- ściemniacze były wykorzystywane do celów architektonicznych.
 • Sieci: Kombinacje połączeń mostów sieciowych C-Bus i interfejsów sieci Ethernet były używane, jeśli w sieci wewnętrznej, w każdym budynku zostały wykonane seryjnie nad mostami sieci, a każda z tych dwóch sieci seryjnie była podłączona do komputera PC przez dedykowany interfejs sieciowy Ethernet ( CNI).
 • Zarządzanie udogodnieniami: Plan C-Bus oraz oprogramowanie ładowane na C-Bus PC (serwer), kontrola, monitorowanie i zarządzanie wszystkimi urządzeniami C-Bus przez kabel typu head-end. Serwer uruchomi C-Bus do bramy BACnet, który obejmie BMS PC (klient), przez Ethernet.
 • Integracja systemu zarządzania budynkiem: C-Bus integruje do Honeywell BMS ponad BACnet.


Na podstawie: Schneider-electric.pl (tł. Jan Pawłowski)

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii