Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-12-28

Radiowa transmisja danych w meksykańskiej sieci energetycznej

Radiowa transmisja danych w meksykańskiej sieci energetycznej

Firma FreeWave Technologies Boulder z Kolorado, została wybrana przez Federalną Komisję ds. Elektryki (CFE) jako dostawcę technologii do bezprzewodowego przesyłu danych, takich jak zużycie energii, monitorowanie stacji transformatorowych, kontrola i monitorowanie stacji energetycznych. FreeWave jest producentem niezawodnych urządzeń pracujących w paśmie rozproszonym i licencjonowanym dla transmisji o krytycznym znaczeniu.

CFE jest jedynym zakładem energetycznym w Meksyku. Generuje, przesyła i dystrybuuje mocą i energią do prawie 100 mln klientów i jest jednym z największych organizacji pożytku na świecie. Zatrudnia około 100 tys. pracowników w całym kraju. Obecnie firma korzysta z FreeWave w trzech standardach transmisji: FGR2-PE, FGR115-RC i HTPlus w 9 z 16 oddziałó w całym Meksyku.

Przed wdrożeniem FreeWave, CFE miało trudności z komunikacją ze względu na odległość oraz utrzymanie linii sieci komunikacyjnej. Było kilka miejsc w których urządzenia monitorujące były zdalnie lokalizowane i wymagały wzmacniaczy. FreeWave zaoferował rozwiązania, które rozwiązują zarówno problem odległości jak i linii wzroku, przez co udało się zbudować bardziej spójne, niezawodne i nowoczesne łącza.

Radia FreeWave służą do akwizycji danych (SCADA) w aplikacjach do monitorowania i kontrolowania przełączników i mierników energii. Niektóre sieci są zainstalowane w gęsto zaludnionych miastach, takich jak Mexico City, Monterrey i Guadalajara, gdzie szum RF może potencjalnie spowodować poważne problemy z komunikacją bezprzewodową.

Sieć FreeWave odznacza się dużą elastycznością i optymalnością. Komunikacja jest możliwa nawet z takimi przeszkodami jak drapacze chmur, drzewa, wysoki poziom szumów RF. Radia FreeWave są również wykorzystywane do transmisji danych w szerokim zakresie obszarów georaficznych, poczynając od wielkich miast a kończąc na odległych miejscach w górach i na pustyni. Dodatkowo każde radio jest testowane pod kątem warunków pracy w temperaturach od -40C do +75C, aby zapewnić niezawodność w różnych warunkach pogodowych.

CFE jest bardzo zadowolona z FreWave, ponieważ pozwala zarządzań urządzeniami szeregowo oraz poprzez Ethernet w tym samym czasie. Pozwala to wcielić wszystkie dane pochodzące ze komunikacji radiowej do sieci LNA, co nie tylko oszczędza czas, ale pozwala również na bezproblemową pracę całej sieci.

Na podstawie: automationworld.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii