Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-12-08

Odzysk ciepła w szwajcarskiej cementowni Holcim.

Odzysk ciepła w szwajcarskiej cementowni Holcim.

Szwajcarska firma Holcim zwiększy wydajność swojej cementowni w Untervaz dzięki produkcji wolnej od dwutlenku węgla energii, dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu odzysku ciepła ABB.

Nowoczesne rozwiązanie ABB oparte jest na technologii ORC (Organic Rankine Cycle – Obieg Rankine'a), która umożliwia zmianę ciepła z gazów wydmuchowych w czystą energię elektryczną. Dzięki ponownemu użyciu ciepła jako energii roboczej, nie ma potrzeby pozyskiwania energii z paliw kopalnych do utrzymania ruchu elektrowni. W związku z tym, w cementowni w Untervaz zostaną znacząco obniżone koszty energii, a zakład będzie pracował bardziej efektywnie.

Kontrakt obejmuje inżyniering, planowanie projektu, dostawy, instalację i uruchomienie kompletnego pakietu „pod klucz” składającego się ze wszystkich komponentów elektrowni takich jak turbina, generator i wymiennik ciepła. ABB posiada odpowiednią wiedzę, by włączyć elektrownię do całego procesu produkcji cementu, co obejmie dostawy elektryczności i kompletnego systemu sterowania. System ma zostać uruchomiony na koniec 2011 roku.

Markus Hepberger, dyrektor zakładu w Untervaz, stwierdza: “System odzysku ciepła ABB pozwoli na wyprodukowanie 10,5 gigawatogodzin energii elektrycznej rocznie. To odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 2 000 szwajcarskich gospodarstw domowych.”

W przyszłości, zastąpienie istniejącego chłodnika planetarnego zwiększy produkcję energii aż o 50%. Wówczas zakład będzie potrzebował 20% mniej energii elektrycznej dla własnych potrzeb i jeszcze bardziej zwiększy swoją produktywność.

Produkcja cementu charakteryzuje się ogromnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Piec do wypalania klinkieru wymaga temperatur aż do 1500˚C. Mimo, że nowoczesny zakład odzyskuje większość odpadowego ciepła procesowego do suszenia materiałów, duża ilość niskotemperaturowych gazów wylatuje kominem. Rozwiązanie odzysku ciepła ABB to nowy zintegrowany system efektywnego wykorzystania ciepła odpadowego o niskiej temperaturze w zakładach przemysłowych. Tracone powietrze, czy gazy kominowe o temperaturach od zaledwie 150˚C mogą być wykorzystane w sposób opłacalny do wyprodukowania od 500kW energii aż po wartości dwucyfrowe mierzone w megawatach.

Właściciele zakładów wykorzystujących system odzysku ciepła ABB odniosą korzyść z niższych kosztów funkcjonowania dzięki wykorzystaniu własnego, wolnego od CO2 źródła energii, co również częściowo uniezależnia zakład od rosnących cen energii elektrycznej. Użytkownicy końcowi skorzystają na wydatkach inwestycyjnych dzięki zastosowaniu standardowych komponentów instalowanych szybko i efektywnie przez zespoły ABB odpowiedzialne za profesjonalne planowanie i realizację projektu.

Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii