Paweł Pietrzak 2012-06-28

MELSERVO MR-J4 – Innowacyjna technologia dla większego bezpieczeństwa, produktywności i energooszczędności

MELSERVO MR-J4 – Innowacyjna technologia dla większego bezpieczeństwa, produktywności i energooszczędności

Wprowadzając nową serię MELSERVO MR-J4 – oraz odpowiednie moduły pozycjonujące i systemy zaawansowanego sterowania ruchem - Mitsubishi Electric oferuje teraz także serwowzmacniacz, który umożliwi producentom maszyn i użytkownikom końcowym zwiększenie zarówno bezpieczeństwa procesów produkcyjnych jak i wydajności, przy jednoczesnej gwarancji prostoty obsługi przy jego wdrażaniu. MR-J4, następca sprawdzonej i przetestowanej serii wzmacniaczy MELSERVO J3, uzyskuje wysokie wyniki we wszystkich kategoriach, zapewniając lepszą jakość pracy i rozszerzoną funkcjonalność. Docelowy rynek Mitsubishi Electric dla MELSERVO MR-J4 obejmuje min. producentów maszyn pakujących, manipulatorów i systemów transportu.

W nowej serii wzmacniaczy Mitsubishi Electric integruje szereg funkcji przyjaznych dla użytkownika, aby zminimalizować ilość czasochłonnych i złożonych operacji, związanych z uruchomieniem aplikacji. System samodzielnie dokonuje regulacji w szybki i prosty sposób, wykorzystując „autoregulację online” oraz automatyczne „filtry wibracji”. Klient może użyć tych funkcji podczas rozruchu i normalnej pracy, skracając czas wprowadzenia do eksploatacji.

Wzmacniacze mają również „funkcję diagnozowania żywotności”, która monitoruje rzeczywisty stan zainstalowanych elementów, takich jak kondensatory i przekaźniki, przez cały okres eksploatacji produktu. Powiadamia ona także użytkownika i operatora o każdym pogorszeniu jakości pracy maszyny, co pozwala wyeliminować przestoje i sytuacje wyłączenia urządzenia z użytkowania.

Projektanci pomyśleli również o przyszłości w zakresie bezpieczeństwa i funkcji z nim związanych. Zastosowano architekturę modułową, która wprowadza jako standard sygnał wejściowy STO (bezpieczne wyłączenie momentu obrotowego) we wszystkich wzmacniaczach MR-J4. Dla jeszcze lepszych efektów można dodać opcjonalny moduł, aby zapewnić funkcjonalność SS1 (bezpieczne zatrzymanie) z EN61800-5-2. Wówczas konfiguracja systemu spełnia SIL2 (EN62061) i PLd (EN13849-1). W przypadku bardziej zaawansowanych systemów i najwyższych poziomów bezpieczeństwa, takich jak wsparcie dla SS2, SOS, SLS, SBC i SSM, można uzyskać pożądany efekt przez połączenie wzmacniaczy MR-J4-B Mitsubishi oraz sterowników ruchu. Taka elastyczność pozwala użytkownikom zmniejszyć koszty, dzięki dostosowaniu konfiguracji systemu do wymogów bezpieczeństwa niezbędnych dla docelowego zastosowania.

Kolejny plus nowego produktu w porównaniu do poprzednika, pod względem funkcjonalności i elastyczności, to możliwość podłączenia do wzmacniacza MELSERVO MR-J4 różnych typów silników. Z serwowzmacniaczem można stosować silniki obrotowe i liniowe, a nawet momentowe (bezpośrednie).

Wzmacniacze są wyposażone w standardzie w 22-bitowe kodery absolutne, które zapewniają rozdzielczość odpowiadającą ponad 4 milionom impulsów na obrót. Efekt: doskonały przebieg prędkości i optymalna dokładność pozycjonowania.

Oprócz MR-J4-A (ciąg analogowy/cyfrowy/impulsów) i MR-J3-B (sieć SSCNET III/H), seria MELSERVO J4 Mitsubishi Electric obejmuje także dwie dodatkowe wersje. Wzmacniacze dwu- i trójosiowe (MR-J4W2B i MR-J4W3B) są odpowiednio bardziej kompaktowe i bardziej sprawne niż trzy wzmacniacze pojedyncze, co pozwala producentom maszyn nie tylko zmniejszyć koszt energii i ograniczyć emisję CO2, ale także oszczędzić przestrzeń w szafie rozdzielczej.

Silniki z serii HG-KR/MR są dostępne dla niższego zakresu mocy, od 50 do 750 W. Maksymalny moment obrotowy ma zakres 0,48 – 7,2 Nm, przy maksymalnej prędkości 6000 obr./min. Seria HG-SR obsługuje średni zakres mocy 0,5 - 7 kW, przy maksymalnym momencie obrotowym 100 Nm. Wszystkie silniki mają stopień ochrony IP65 lub IP67 (pyło- i wodoszczelność), co pozwala na ich wykorzystanie w najtrudniejszych środowiskach przemysłowych. Podczas pierwszego wprowadzenia produktu na rynek będzie dostępna wersja 200-Voltowa MELSERVO MR-J4, z serwomotorami pracującymi w zakresie od 100 W do 7 kW. Wersje 400-Voltowe z serii MR-J4, z serwomotorami maks. 110 kW, zostaną zaprezentowane w późniejszym terminie.Paweł Pietrzak
Na podstawie: www.mitsubishi-automation.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii