Marcin Olszewski, Wieland Electric 2010-02-05

Wieland - SNV 40xxSL

Wieland - SNV 40xxSL

Od wielu lat firma Wieland Electric kładzie szczególny nacisk na rozwijanie produktów bezpieczeństwa będących jedną z części naszej szerokiej oferty handlowej. Doświadczenia z bezpośrednich kontaktów z klientami oraz kompleksowe podejście od klienta w zakresie od dobrania przekaźnika do pomocy przy wykonaniu schematu połączeń dają nam możliwość reagowania na potrzeby związane z rosnącymi wymaganiami. Dzięki temu powstały nowe serie przekaźników tzw. ekonomicznych dla 2 kategorii bezpieczeństwa o niskiej cenie i dla prostych aplikacji oraz specjalne przekaźniki serii SNA gdzie szczególny nacisk położono na spełnienie norm takich jak EN 61508 dla procesów i systemów mechanicznych, EN 50156-1 dla procesów spalania oraz EN 81 dla urządzeń dźwigowych.
Oferowane przekaźniki o szerokości 22,5 mm znajdują zastosowanie w aplikacjach od 2 do 4 kategorii bezpieczeństwa zgodnie z normą EN 954-1. Jednak ciągła rozbudowa aplikacji oraz potrzeba bezpiecznego sterowania coraz większa ilością elementów odpowiedzialnych za bezpieczne zatrzymanie urządzenia stwarza ciągły wzrost wymagań. Zastosowanie 4 kategorii bezpieczeństwa w maszynach szczególnie niebezpiecznych i stanowiących potencjalnie duże zagrożenie dla operatora wiąże się z podwojeniem elementów takich jak styczniki oraz zastosowaniem np. dwukanałowych stopów awaryjnych. Dla tej najwyższej obecnie kategorii bezpieczeństwa przy prawidłowym przygotowaniu aplikacji przekaźnik pozwala na rozległe monitorowanie własnych podzespołów elektronicznych oraz przede wszystkim na monitorowanie połączonych do niego elementów bezpieczeństwa. Ochrona przed zwarciem lub przerwaniem obwodu bezpieczeństwa jest szczególnie widoczna jeżeli porównamy możliwości wykrywania uszkodzeń przy 2 i 4 kategorii bezpieczeństwa dla stopu awaryjnego:
[rys]

Podążając tym tropem Wieland Electric na początku 2007 roku wprowadził do produkcji nowy typ przekaźnika bezpieczeństwa serii SNV 40xxSL. Wyróżnikiem nowej serii jest szerokość obudowy o wymiarze 45mm wraz z zachowanym charakterystycznym dla pozostałych produktów żółtym kolorem przedniej części.

Urządzenie stanowi uzupełnienie oferty Wieland Electric w serię przekaźników o dużej ilości wyjść aktywujących. Różne kombinacje i połączenia styków NC ( normalnie zamkniętych) i NO ( normalnie otwartych) wraz z możliwością opóźnionego wyłączenia wydzielonej partii styków dają duże możliwości oraz elastyczność przy projektowaniu aplikacji.

Seria SNV40xxSL wyposażona jest w aż do 6 styków normalnie otwartych oraz do 2 styków normalnie zamkniętych tzw. informacyjnych. Tradycyjnie przy aplikacjach o wysokim stopniu kategorii bezpieczeństwa przekaźniki oferują restart automatyczny lub manualny po funkcji bezpieczeństwa oraz pełne monitorowanie przycisku reset w zależności od schematu połączeń i postawionych wymagań.:
[rys]

Przekaźnik SNV 4074SL posiada 2 styki aktywujące NO bez opóźnienia, 2 styki No z nastawianym opóźnieniem, oraz po 2 styki dla wyjść NC bez oraz z opóźnieniem.
[rys]

Odmiana SNV 4076SL posiada 3 styki NO bez opóźnienia, 3 styki NO z regulowanym opóźnieniem oraz 1 styk NC bez opóźnienia.
[rys]

Przekaźniki te spełniają kategorię 4 dla aplikacji bezpieczeństwa według normy EN 954-1 oraz kategorię zatrzymania awaryjnego  0 oraz 1 według EN 60204-1. Bezproblemowym pozostaje także spełnienie nowej kategorii SILcl3 według norm EN 62061. Urządzenie jest przewidziane do dwukanałowych elementów bezpieczeństwa takich jak stopy awaryjne lub przy zastosowaniu wyłączników krańcowych do np. osłon bezpieczeństwa. Ciekawostką jest w przeciwieństwie do części przekaźników możliwość wyboru czasu opóźnienia wyjść NO w zakresie od 0 do 300 sekund za pomocą wkrętaka na przedniej części panelu przekaźnika. Urządzenie posiada także diody informujące o stanie pracy przekaźnika oraz jego zadziałaniu.  Urządzenie dostępne jest na zasilanie z zakresu od 24 V AC/DC do 230 V AC przy obciążalności styków o wartości 6 A, oraz posiada możliwość wyboru podłączeń przewodów od tradycyjnego połączenia śrubowego do połączeń sprężynowych z kodowanymi połączeniami konektorowymi dla ułatwienia montażu lub wymianie na nowy. Tak duża ilość różnie skomponowanych wyjść przekaźnika znajduje szerokie zastosowanie przy rozbudowanych aplikacjach i doskonale uzupełnia ofertę przekaźników serii 4000 będących w naszej ofercie od kilku lat.

Marcin Olszewski, Wieland Electric

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii