redakcja eko-polska.pl 2012-10-17

Energia w dobrej cenie

Energia w dobrej cenie

Czym jest optymalizacja napięcia w sieci? To nie tylko mniejsze zużycie energii, mniejsze koszty ale także większa efektywność energetyczna, wpływająca pozytywnie na zmniejszenie CO2 dla naszego środowiska.

W serwisie często piszemy o nowych technologiach w zakresie oszczędności energii między innymi w budownictwie i energetyce, promujemy innowacyjność i efektywność rozwiązań w ochronę środowiska co często bezpośrednio przekłada się na nasze życie codzienne. Promowanie nowoczesnych technologii stanowi ważny element rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Nowością która pojawiła się na rynku usług energii jest urządzenie VoltOptiLight.

W budżecie gmin, przedsiębiorstw i centrów handlowych znaczącą pozycją są koszty oświetlenia ulic parkingów i obiektów.
System VOLTOPTILIGHT pozwala na obniżenie energii oświetlenia, np. obniżenie napięcia o 20V powoduje obniżenie strumienia światła o 7%, co nie jest zauważalne dla oka.
System VOLTOPTILIGHT jest urządzeniem ferro-magnetycznym, co przyczynia się jego dużej trwałości, bezawaryjności, odporności na trudne warunki otoczenia
i bardzo łatwej obsługi. System VOLTOPTILIGHT dostosowany jest tych typów oświetlenia, dla których można regulować natężenia światła.
Okres zwrotu inwestycji wynosi 6 do 24 miesięcy, zależnie od stanu i długości sieci oświetlenia. Ponadto praca oświetlenia przy obniżonym napięciu zwiększa żywotność lamp, co pozwala na dodatkowe oszczędności.         
Portal www.eko-polska.pl promuje ten produkt oraz wspiera Bank Ochrony Środowiska, który daje możliwość dogodnej oferty finansowania zakupu energooszczędnego produktu.

Montaż polega na podłączeniu systemu VOLTOPTILIGHT pomiędzy zabezpieczeniem, a siecią oświetlenia dla każdej fazy. Kompaktowa obudowa pozwala na zabudowę w rozdzielnicy oświetlenia. Jeśli miejsce w rozdzielnicy jest niewystarczające, to system VOLTOPTILIGHT należy umieścić na zewnątrz w szczelnej obudowie.

Dobór stopnia redukcji napięcia należy przeprowadzić doświadczalnie, zaczynając od najniższych napięć zasilania, dla których wszystkie lampy będą świecić. Jeśli zaistnieje potrzeba, to należy wymienić zużyte lampy, co pozwoli na dodatkowe obniżenie napięcia zasilania. Obsługa systemu VOLTOPTILIGHT ogranicza się do ustawienia przełącznika w pozycji „0V” np. po dołączeniu do oświetlenia ulicznego iluminacji świątecznych. Rozbudowę sieci oświetlenia należy przewidzieć już podczas doboru mocy systemu VOLTOPTILIGHT.

Kompensacja mocy biernej 

  • Eliminacja opłat za energię bierną
  • Zmniejszenie opłat za energię czynną do 5%
  • Poprawa jakości energii elektrycznej i funkcjonowania układów elektroenergetycznych
  • Zwrot inwestycji od 6 do 12 miesięcy
  • Gwarancja 1 do 2 lat

W zakładach przemysłowych w zależności od odbiornika energii elektrycznej wyróżniamy:

  • energię bierną indukcyjną związaną z elementami indukcyjnymi np. silniki, piece indukcyjne,
  • energię bierną pojemnościową związaną np. z UPSami lub długimi odcinkami kabli, będącymi pod napięciem.

Zarówno moc bierna indukcyjna jak i pojemnościowa wpływa na zwiększenie strat cieplnych oraz ogranicza sprawność transformatorów i linii kablowych.
Odbiorcy energii elektrycznej rozliczają się z zakładem energetycznym z ilości pobranej energii na podstawie wskazań zainstalowanych liczników energii czynnej i biernej. Zakłady energetyczne, dążąc do optymalizacji strat w sieciach, zawierają umowy z odbiorcami energii elektrycznej. W umowie takiej między innymi podawana jest ustalona indywidualnie dla każdego zakładu, wartość tangensa kąta przesunięcia fazowego, która zawiera się najczęściej w przedziale 0,2 - 0,4.
Utrzymanie zadanego kąta przesunięcia fazowego pozwala na zmniejszenie opłat za energię elektryczną, natomiast przekroczenie tej wartości pociąga za sobą poniesienie dodatkowych opłat za energię bierną. Wielkość tych opłat jest bardzo zróżnicowana w zależności od posiadanych odbiorników oraz od sprawności układu kompensacji.

Baterie kondensatorów z automatyczną regulacją cosφ są zamontowane w szafach, które mogą być mocowane na ścianach, a dla większych mocy są mocowane na podłodze.

Bateria powinna być eksploatowana przez wykwalifikowany personel. Raz na 3 miesiące należy przeprowadzić oględziny.redakcja eko-polska.pl
Na podstawie: www.eko-polska.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii