Piotr Lato 2010-01-25

Mały, intuicyjny, niezawodny Altivar 12

Mały, intuicyjny, niezawodny Altivar 12

Przemiennik częstotliwości Altivar 12 został zaprojektowany do kontroli 3-fazowych silników asynchronicznych o mocy 0,18 kW do 4 kW (dla 3 x 230 V), a w przedziale jednofazowego napięcia sterowania 240 V AC do 2,2 kW. Cztery filary określające technologię ATV12 – intuicyjność, niezawodność, wysoka jakość oraz małe rozmiary – były wyznacznikiem dla nowego napędu Schneider Electric, który kreuje nowe trendy dla aplikacji segmentu średnio zaawansowanych aplikacji maszyn. Patrząc pod kątem innowacyjności, nowy ATV12 kryje w sobie wiele ciekawych rozwiązań, począwszy od otwartości komunikacyjnej, dynamiki pracy, funkcji bezpieczeństwa po dbałość o środowisko zewnętrzne (RoHS, WEEE). Nowinki, jakie zostały wprowadzone na „pokład” Altivar 12, to przede wszystkim Modbus RTU z sygnalizacją stanu pracy, który daje nieograniczone możliwości komunikacyjne do monitorowania chociażby systemów BMS spotykanych w aplikacjach HVAC, bezczujnikowy system sterowania strumieniem wektora pola, charakterystyka U/f w standardzie (z charakterystyką Kn2 właściwą dla sterowania pomp i wentylatorów), zwiększona przeciążalność momentem do 170% przez 60 s oraz możliwość programowania do 10 napędów za pomocą Multi-Loadera bez fizycznego zasilania przemiennika. Wymienione nowinki to tylko część możliwości, jakie posiada w sobie ATV12.

Patrząc pod kątem zakłóceń, jakie wnosi sieć, ATV12 został wyposażony w standardzie w filtr EMC zgodny z kategorią C1 kompatybilności elektromagnetycznej, dzięki któremu funkcjonalność oraz zmniejszenie kosztów instalacji zdecydowanie działają na korzyść użytkownika, dając ekonomiczną podstawę spełnienia wymagań na znak CE. Standardowe ekranowane przewody w zupełności wystarczą. Wbudowany wewnętrzny zasilacz 24 V DC pozwala na podłączenie zewnętrznych urządzeń typu czujnik optyczny lub wejście logiczne. Liczba we/wy analogowych i cyfrowych została zwiększona o jedno wyjście analogowe z czasem odpowiedzi poniżej 20 ms. Maksymalna częstotliwość wyjściowa pracy została podniesiona w stosunku do ATV11 i jest równa 400 Hz.

Instalacja napędu ATV12 również nie utrudnia uruchomienia i startu silnika – znakomicie pomyślana struktura oznakowania zacisków, jak również oddzielenie sekcji sterowania od sekcji zacisków mocy nie powoduje pomyłki podczas okablowania. Interfejs użytkownika HMI jest prosty i czytelny. Struktura menu ATV12 opracowana została na podstawie schematu strukturalnego z przejrzystym opisem parametrów sterowania i stanu ATV12. Użytkownik na podstawie 4-segmentowego wyświetlacza oraz pokrętła nawigacyjnego może w prosty sposób dokonywać zmian ustawień pracy, jak również kontrolować sposób sterowania (diody LED).
Altivar 12 dba również o środowisko, w którym pracuje – dzięki innowacyjnej technologii sterowania (2-punktowa krzywa C = Kn2) algorytm oszczędności energii pozwala na redukcję kosztów do 30% zużytej energii. Przekłada się to na ogromną korzyść, gdyż dzięki takim właściwościom użytkownik może liczyć w krótkim czasie na zwrot kosztów zakupu przemiennika. Patrząc na gabaryty, ATV12 jest mniejszy od poprzednika o 8%, co pozwala na montaż ATV12 w małych szafach sterowniczych bez zbędnych odstępów i wentylacji obwodów mocy. Również cicha praca w małych układach automatyki jest zaletą ATV12 –
przemiennik pracuje bez wentylatora do mocy 0,75 kW w 100% swojej mocy bez zmiany parametrów pracy (wersja z radiatorem i do montażu na płycie bazowej).

Najważniejszymi parametrami Altivar 12 są:

  • bezczujnikowe sterowanie wektorem pola;
  • charakterystyka U/f, kwadratowa o profilu Kn² do sterowania pomp i wentylatorów;
  • algorytm oszczędności energii;
  • regulator PID;
  • częstotliwość wyjściowa 0,5–400 Hz;
  • przeciążenie momentem do 170% przez 60 s;
  • szybki start bez wstępnych ustawień


Piotr Lato

Komentarze do artykułu

Andrzej

Małe, fajne falowniczki, szkoda tylko że chyba nigdzie ich w tej chwili nie można kupić. No ale generalnie jest problem z falownikami.


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii