Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-07-20

Bariery i kurtyny świetlne GREIN

Bariery i kurtyny świetlne GREIN

Jednym z efektów wprowadzenia w Unii Europejskiej dyrektyw i norm dotyczących bezpieczeństwa pracy jest konieczność stosowania odpowiednich zabezpieczeń maszyn i urządzeń, co ma na celu zapobieganiu wypadkom podczas pracy. Fotoelektryczne kurtyny i bariery świetlne serii AST zostały zaprojektowane z myślą o ochronie operatorów maszyn oraz osób postronnych przed uszkodzeniami ciała przez ruchome elementy maszyn i rządzeń. System zabezpieczeń optycznych firmy GREIN (kategorii 4) może być z powodzeniem stosowany do zabezpieczeń m.in. pras, robotów, urządzeń paletyzujących czy linii produkcyjnych.

Bazując na analizie ryzyka producent maszyny powinien podjąć decyzję odnośnie charakterystyki technicznej oraz ulokowania bariery lub kurtyny świetlnej. W normach rozróżnione są 2 kategorie ryzyka dla urządzeń ESPE (elektroczułe wyposażanie ochronne):

  • Kategoria 2 - zapewnienie wystarczającego poziomu bezpieczeństwa w sytuacji, gdy ryzyko wypadku jest stosunkowo niewielkie. Urządzenia kategorii 2 są dedykowane dla ochrony stref, w których ryzyko urazów jest niewielkie, lub takich które nie są przez cały czas dostępne.
  • Kategoria 4 - zapewnienie wystarczającego poziomu bezpieczeństwa w sytuacji, gdy ryzyko wypadku jest bardzo duże i zachodzi często. Urządzenia kategorii 4 są produkowane w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania technicznej muszą umożliwiać bezpieczne, całkowite zatrzymanie maszyny lub urządzeń
Kurtyny i bariery świetlne bezpieczeństwa serii AST są urządzeniami ochronnymi zaprojektowanymi w sposób umożliwiający ich łatwy montaż i uruchomienie. Niezbędne jest przeprowadzenie jedynie kilku regulacji. Na podstawie: astat.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii