firma Ronet 2014-01-30

Robot na linii produkującej sprężyny

Robot na linii produkującej sprężyny

Ronet Sp. z o.o., producent sprężyn i elementów sprężystych z Więcborka (kujawsko-pomorskie), stworzył innowacyjną, w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną wykorzystującą robota Universal Robots.
Spółka Ronet od 25 lat produkuje sprężyny z drutów o średnicy od 0,3 mm do 20 mm na indywidualne zamówienie klienta. Rodzinny zakład zatrudnia obecnie 36 pracowników. Celem strategicznym spółki jest dbałość o najwyższą jakość wyrobów oraz szybkie reagowanie na potrzeby klientów reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Od kilku lat Ronet sukcesywnie realizuje program automatyzacji produkcji. Aby osiągnąć większą elastyczność i efektywność zdecydował się na wdrożenie innowacyjnego rozwiązania w postaci robota. Idealnym rozwiązaniem do potrzeb firmy okazał się sześcioosiowy robot UR5 Universal Robots.

Idealny robot do potrzeb produkcji
Ronet produkuje sprężyny, które mają zastosowanie w wielu branżach, w szczególności motoryzacyjnej i rolniczej. Rocznie Ronet wytwarza ponad tysiąc rodzajów sprężyn. Blisko 15 procent produkowanych jest na eksport. Spółka postawiła sobie za cel szybką obsługę oraz najwyższą jakość i dokładność wykonania swoich produktów.

„Stawiamy na innowacyjną produkcję, aby zagwarantować najwyższą jakość naszych wyrobów oraz usprawnić proces ich wytwarzania. Do potrzeb naszej linii produkcyjnej wybraliśmy robota Universal Robots ze względu na jego unikalne cechy – m.in. elastyczność i możliwość pracy obok ludzi bez dodatkowych zabezpieczeń” – ocenia  Bogumił Zach, prezes zarządu Ronet.

Robot UR5 jest elementem w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Do jego zadań należy przenoszenie sprężyn po obróbce cieplnej do szlifierki, a następnie wprowadzanie uprzednio zeszlifowanych sprężyn do maszyny wytrzymałościowej. Wykonane pomiary przekazywane są do lasera który na każdej sprężynie wykonuje znakowanie w postaci opisu jej paramentów. Tak opisane sprężyny robot przenosi na pole odkładcze do pakowania.

UR5 – elastyczny i intuicyjny
O wyborze robota Universal Robots zadecydowała przede wszystkim prosta obsługa, szybkość działania oraz bezpieczeństwo pracy. UR5 Universal Robots może działać bez ogrodzenia zabezpieczającego bądź innych specjalnych zabezpieczeń. Ramię robota automatycznie zatrzymuje się, przy zetknięciu z jakąkolwiek przeszkodą. Robot UR5 o udźwigu 5kg oraz zasięgu 850 mm waży zaledwie 18 kg. Dzięki swojej mobilności oraz małym gabarytom może być wykorzystywany również na innych stanowiskach. Dodatkowo jest on bardzo prosty w programowaniu, co było istotnym elementem przy wyborze robota.
„Bardzo ważna była dla nas intuicyjna obsługa oraz łatwość programowania. Trajektoria ruchu robota może być bowiem wskazana nie tylko na panelu sterowania, ale również poprzez ręcznie ustawienie robota w wyznaczonej pozycji” – mówi Bogumił Zach.
Zautomatyzowanie linii produkcyjnej oraz zakup robota UR 5 odbył się w ramach dotacji na innowacje - inwestycja finansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Innowacyjna Gospodarka – wdrożenie technologii produkcji działanie 4.3.
Robota UR5 dostarczyła firma Pol-Sver, dystrybutor Universal Robots w Polsce. Dostosowanie systemu sterowania oraz instalacja przenośników systemowych zrealizowane zostały przy współpracy z firmą Aniro. W planach rozwoju spółki Ronet jest kolejna inwestycja – wybudowanie w pełni zautomatyzowanego, nowoczesnego zakładu produkcyjnego.firma Ronet
Na podstawie: www.ronet.com.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii