Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-03-29

Podręczny tester zawartości alkoholu w drinkach na podczerwień

Podręczny tester zawartości alkoholu w drinkach na podczerwień

Chemistry Central Journal opublikował informację o nowym urządzeniu do sprawdzania zawartości alkoholi w napojach alkoholowych.

Typowe procedury testowe obejmują destylację próbek cieczy, które są długotrwałe i kosztowne. Obecnie badania oparte na promieniowaniu podczerwonym trwają do 2 minut bez specjalnego przygotowywania próbek.

Podczas walidacji metod, określono dokładność przyrządu na poziomie równym lub wyższym niż badania oparte na metodach densymetrycznych lub metody FTIR. Podczas porównania określono, że odchylenie standardowe pomiędzy metodami była niższa niż 0,2%. Dokładność jest zapewniona poprzez analizę 260 różnych napojów alkoholowych w stosunku do wyników badań densymetrycznych lub FTIR.

Nowe urządzenie jest dużo łatwiejsze w obsłudze niż przeprowadzanie typowych procedur, takich jak przygotowanie destylacji próbek. Dlatego też teraz szybko i ekonomicznie można zbadać próbkę w ciągu 1-2 minut. Urządzenie może być stosowane np. w miejscu produkcji w ramach kontroli jakości oraz etykietowania win, piw czy innych napojów alkoholowych.

NewScientist podaje, że urządzenie jest produktem firmy Unisensor Sensorsysteme z Niemiec i kosztuje około 3000 EUR, co stanowi około 1/20 wartości spektrometru analizującego próbki według tradycyjnych procedur. Na podstawie: www.chemistrycentral.com

Komentarze do artykułu

Aga

Witam, wiem że artykuł jest sprzed 3 lat, ale jestem ciekawa czy tego typu urządzenia zostały bardziej rozpowszechnione? Czy wynaleziono "mniejsze" wersje? Pozdrawiam


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii