Eligiusz Glass 2012-07-02

Uchwyty osłon stałych PC.35

Uchwyty osłon stałych PC.35

Firma Elesa nieustannie dostarcza nowe rozwiązania z zakresu standardowych elementów maszyn i urządzeń. Najnowszym jej produktem jest Uchwyt Osłon Stałych PC.35. Element ten przeznaczony jest do bezpiecznego mocowania osłon maszyn, zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Maszynowej 2006/42/CE.

Wspomniana Dyrektywa w punkcie 1.4.2.1 opisuje wymagania szczególne dotyczące bezpiecznego mocowania osłon stałych maszyn i urządzeń przemysłowych:

1. Osłony stałe muszą być mocowane za pomocą systemów, które umożliwiają otwarcie lub demontaż wyłącznie przy użyciu narzędzi.

2. Systemy mocowania osłon muszą pozostać przymocowane do osłon lub do maszyny, jeżeli osłony zostały usunięte.

3. Jeżeli istnieje taka możliwość, brak elementów mocujących musi uniemożliwiać pozostawanie osłon na swoim miejscu.

Oryginalna, opatentowana przez firmę Elesa konstrukcja, spełnia wszystkie te wymogi zapewniając zarówno bezpieczny montaż osłony, jak i jej eksploatację.

Uchwyt PC.35 (Rys. 2) składa się z dwóch głównych elementów, ramienia stałego i uchylnego, przy czym oba wyposażone są w gumowe poduszki ułatwiające bezpieczny chwyt osłony. Ramię uchylne jest przegubowo połączone ze stałym, co w przypadku zamocowania uchwytu do ramy, uniemożliwia ich rozłączenie, nawet po wyjęciu osłony. Zacisk osłony zapewniają: nakrętka (zamocowana na w części stałej uchwytu) oraz śruba (zamocowana w części uchylnej). Dla spełnienia Dyrektywy Maszynowej 2006/42/CE oba elementy wymienionego połączenia śrubowego pozostają zintegrowane z uchwytem nawet po demontażu osłony. System ten jednocześnie spełnia jeszcze jeden wymóg Dyrektywy 2006/42/CE, umożliwia otwarcie (demontaż osłony) wyłącznie przy użyciu dodatkowego narzędzia.

Konstrukcja Uchwytu PC.35 umożliwia jego zamocowanie zarówno na ogólnie stosowanych konstrukcyjnych profilach aluminiowych, jak i na innego typu konstrukcjach ramowych. Opisany sposób mocowania eliminuje również konieczność wykonywania otworów w samej osłonie.

W celu zamocowania osłony należy ustawić wszystkie uchwyty w pozycji otwartej (jak na rys.2), włożyć odpowiednio docięty panel, zamknąć uchylne ramiona uchwytów i dokręcić znajdujące się na nich śruby zaciskowe.

Konstruktorzy Uchwytu osłon stałych PC.35 wzięli również pod uwagę łatwość jego montażu.

Zarówno do montażu uchwytu na ramię osłony, jak i do zacisku osłony pomiędzy jego ramionami używa się tego samego rozmiaru klucza imbusowego.Eligiusz Glass
Na podstawie: elesa-ganter.com.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii