Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-08-04

Siemens skonstruował urządzenie przewidujące atak astmy

Siemens skonstruował urządzenie przewidujące atak astmy

Dział innowacji Siemensa, Corporate Technology, poinformował o skonstruowaniu przenośnego czujnika do wykrywania możliwego wystąpienia ataku astmy. Urządzenie informuje pacjenta o prawdopodobnym ataku na kilka godzin przed jego wystąpieniem. Ten rewolucyjny wynalazek daje pacjentom cenny czas potrzebny do wzięcia leków, by zapobiec ewentualnej konieczności poddania się specjalistycznej opieki ambulatoryjnej.

Urządzenie Siemensa jest wielkości telefonu komórkowego. Jego działanie polega na analizie oddechu pacjenta i pomiarze zawartość tlenku azotu (NO).

Czujnik jest tak czuły, że mierzy wielkości wyrażone w zakresie ppb (przyjęty na świecie sposób wyrażania stężenia bardzo rozcieńczonych roztworów związków chemicznych; określa ile cząsteczek związku chemicznego przypada na 1 milion cząsteczek roztworu.), czyli tyle, ile mógłby posiadać roztwór kostki cukru w 50 metrowym basenie.

Zwiększone stężenie tlenku azotu sygnalizuje wystąpienie stanu zapalnego dróg oddechowych, co prowadzi do wystąpienia ataku astmy. Generalnie zapalenie rozprzestrzenia się znacznie wcześniej, zanim pacjent zda sobie z niego sprawę. Prototyp urządzenia pozwola pacjentowi zbadać samemu swój oddech i w razie potrzeby zażyć małą dawkę leku już kilka godzin przed pojawieniem się ataku.

Wcześniej ataki astmy można było wykryć jedynie za pomocą kosztownych badań płuc. System Siemensa przekształca tlenek azotu z oddechu pacjenta w dwutlenek azotu, po czym powietrze przepływa przez właściwy czujnik. Naukowcy rozpoznali proces przylegania cząsteczek do czujnika, które świadczą o wystąpieniu zjawiska. Powoduje to generowanie napięcia, które jest mierzone przez tranzystor polowy. Natężenie napięcia zależy od ilości tlenku azotu w oddechu pacjenta. Na podstawie tych wartości, pacjent decyduje, jaką dawkę leku powinien wziąć. Urządzenie pozwoli astmatykom na większy komfort życia i skuteczniejszą walkę z chorobą.

Na podstawie: siemens.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii