Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-06-20

Banner przedstawił nowy czujnik WORLD-BEAM QS18

Banner przedstawił nowy czujnik WORLD-BEAM QS18

Banner Engineering przedstawił WORLD-BEAM QS18 regulowany, pierwszoplanowy, ograniczany czujnik, zaprojektowany by niezawodnie wykryć obiekty bez względu na ich kolor, refleksy świetlne, nieregularna powierzchnię i rodzaj podłoża. Czujnik zaprojektowany jest tak aby jego instalacja przebiegała szybko i łatwo, dlatego pojedynczy śrubokręt wystarczy do precyzyjnego ustawienia zasięgu czujnika. Z kompaktem i IP67, ten regulowany czujnik zapewnia wyjątkowo skuteczny odczyt dla małych lub wyjątkowo trudnych do odczytania powierzchni.

QS18 pracuje w rozproszonym trybie, wykrywając odbicia świetlne od podłoża, ale ignoruje odbicia świetlne od samego obiektu. Koncepcja jest podobna do spolaryzowanych retrorefleksyjnych czujników, jeżeli czujnik nie widzi podłoża (refleksów świetlnych), to stan wyjścia przełączany jest na wskazujący obecność obiektu docelowego.

Te kompaktowe czujniki są dostępne w dwóch regulowanych zasięgach: 15-40 mm i 30-200 mm. Model o krótszym zasięgu jest idealny do wykrywania cienkich przedmiotów nieodstających od podłoża.

QS18 są szczególnie użyteczne w aplikacjach gdzie:

  • obiekt ma charakter refleksyjny,
  • podłoże jest refleksyjne,
  • przy wykrywaniu ciemnych obiektów na świetlistym podłożu.
W nadchodzącej przyszłości zastosowanie QS18 stanie się wyjątkowo korzystne przy transporcie / przeładunku materiałów szczególnie wymagających i przy procesie pakowania:
  • Regulowany zasięg: modele krótkiego zasięgu operujące na dystansie 15 do 40 mm; modele dalekiego zasięgu operujące na dystansie do 200 mm
  • Niezawodna detekcja przy nieruchomym podłożu i przy obiektach kolorowych lub zmienno kształtnych
  • Wykrywanie obiektów bezpośrednio przez czujnikiem – brak martwej strefy
  • Pojedyncza wielo-obrotowa śruba regulacyjna obcinająca dystans
  • Anty przesłuchowy algorytm pozwalający dwóm czujnikom pracować w niewielkiej odległości od siebie
  • Emiter widzialnego czerwonego świata dla pojedynczego ustawienia czujnika

„Te foto-elektryczne czujniki są idealnym rozwiązaniem dla aplikacji przeładunku i pakowania materiałów gdzie nieregularne kształty/pozycjonowanie albo świecące obiekty są umieszczone na stałym podłożu,” powiedział Mike Turner, Material Handling Business Development Manager w Banner Engineering. Na podstawie: automation.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii