OMRON 2012-10-04

ZX - kompaktowe wykrywanie przemieszczeń

ZX - kompaktowe wykrywanie przemieszczeń

Czujniki przemieszczeń z nowych serii ZX1 i ZX2 firmy Omron łączą prostotę konfiguracji za pomocą jednego przycisku i zwartą konstrukcję z dużą dokładnością i stabilnym działaniem niezależnie od koloru elementu docelowego lub rodzaju powierzchni. Zapewniają wygodne i przystępne cenowo rozwiązanie przeznaczone do różnorodnych zastosowań: np. mierzenia zniekształceń osłon opon i sprawdzanie, czy w osi napędowej znajduje się odpowiednia liczba podkładek.

Wyjątkową wszechstronność nowych czujników gwarantuje ich szeroki zakres wykrywania, który wynosi od 20 mm do 1 000 mm w zależności od modelu oraz zdolność do zapewnienia stabilnych wyników nawet w przypadku „trudnych” celów, takich jak gumowe kompozyty o ciemnej barwie lub powierzchnie odblaskowe. Ponadto szybki czas reakcji – zwykle jest to 60 µs lub krócej – czyni z serii ZX1 i ZX2 czujniki, które idealnie nadają się do użycia w maszynach produkcyjnych, pracujących z dużą szybkością.

Pomimo swojej wyjątkowej wszechstronności i wydajności te nowe czujniki są łatwe w konfiguracji - wystarczy naciśnięcie jednego przycisku, aby skonfigurować czujnik w sposób odpowiedni do rodzaju obiektu docelowego. Montaż jest równie prosty dzięki zwartej konstrukcji czujników – głowice ZX2 mają z grubsza wielkość pudełka od zapałek – i, ponieważ posiadają ocenę szczelności IP67, można na nich polegać, nawet gdy pracują w niesprzyjającym środowisku.

Czujniki ZX1 posiadają zintegrowany wzmacniacz, umożliwiający szybki montaż, natomiast czujniki ZX2 wyposażone w oddzielną jednostkę wzmacniacza cechuje jeszcze mniejsza głowica. Obydwa modele posiadają cyfrowy wyświetlacz, zapewniający natychmiastowy odczyt odległości do celu. W modelach ZX2 wyświetlaną wartość można przeskalować, tak aby odpowiadała określonym potrzebom użytkownika.

Modele ZX2 oferują również skalowalne wyjście analogowe, z którego użytkownik może odczytać napięcie lub prąd oraz funkcje zaawansowane, takie jak np. określenie pomiaru średniego, międzyszczytowego, próbnego, minimalnego i maksymalnego. Para czujników ZX2 może posłużyć do przeprowadzenia pomiarów grubości.OMRON
Na podstawie: omron.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii