Joanna Łupkowska 2012-07-31

Oszczędzaj energię latem

Oszczędzaj energię latem

Czy wiesz, że okna w domu lub biurze mogą przyczynić się do obniżenia zużycia energii pobieranej przez klimatyzator? To możliwe, dzięki specjalnym klamkom okiennym.

Podczas letnich upałów chętnie korzystamy z klimatyzatorów. To coraz bardziej popularne urządzenia spotykane nie tylko w biurach czy centrach handlowych, ale także w prywatnych domach. Gdy temperatura za oknem sięga powyżej 30°C, powietrze „stoi” i nie ma czym oddychać, ożywiający chłód płynący z urządzeń klimatyzacyjnych przynosi prawdziwą ulgę. Wiemy jednak, że zbyt długie przebywanie w znacznie niższej temperaturze niż ta na zewnątrz, może powodować przeziębienia. Dlatego od czasu do czasu otwieramy okna, zapominając jednak o tym, by wyłączyć klimatyzator. Każda taka sytuacja przynosi realne straty energii i zwiększa comiesięczne koszty. Jak temu zaradzić?

Odpowiedzią jest technologia. Specjaliści z firmy LARS stworzyli specjalną klamkę okienną (AURATON H-1), wyposażoną w czujnik położenia. Gdy okno zostanie uchylone lub otwarte, urządzenie natychmiast wyśle odpowiedni sygnał drogą radiową do odbiornika (AURATON RTH) zamontowanego przy klimatyzatorze, który następnie czasowo wyłączy system chłodzenia. Jeśli ponownie zamkniemy okno, klimatyzator z powrotem zostanie uruchomiony. Klamka rozpoznaje aż cztery stany okna: zamknięte, rozszczelnione, uchylone, otwarte i jest dostępna w czterech kolorach do wyboru: biały, brązowy, srebrny, ciemnosrebrny. Urządzenie jest niezwykle energooszczędne – na jednej baterii może pracować stale nawet przez 20 lat. Komunikacja między klamką a odbiornikiem odbywa się bez zakłóceń na stabilnej częstotliwości 868 MHz. Obydwa modele działają w oparciu o innowacyjną technologię LMS, dzięki czemu są niezawodne i mogą służyć nam przez długie lata.

Warto dodać, że AURATON H-1 posiada również inne funkcjonalności. Klamkę można wykorzystać również jako element systemu przeciwpożarowego (układ AURATON H-1 z czujnikiem temperatury i odbiornik AURATON RTF) lub antywłamaniowego (układ AURATON H-1 z czujnikiem położenia i odbiornik AURATON RTA).Joanna Łupkowska
Na podstawie: yasna.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii