Filip Granowski 2013-03-05

Zawias CFSQ z wyłącznikiem

Zawias CFSQ z wyłącznikiem

W ofercie Elesa+Ganter Polska jest już dostępny nowy typ zawiasu z wyłącznikiem o oznaczeniu CFSQ. Nowy produkt jest przeznaczony do stosowania w prostych układach bezpieczeństwa. Może być używany w systemach podlegających okresowemu myciu, jak również w maszynach pracujących w środowisku zapylonym (maszyny do drewna, maszyny spożywcze). Zapewnia to klasa szczelności IP67. Zawias może pracować w zakresie temperatur -20/+80oC.

Zawias CFSQ powstał na bazie zawiasu CFS. Podstawową zaletą nowego modelu jest prosty sposób montażu, dokładnie taki, jak dla tradycyjnego zawiasu. Wyłącznik bezpieczeństwa nie wymaga żadnych regulacji – konstrukcja zawiasu jest nierozbieralna.

Nowy zawias CFSQ zaprojektowali  inżynierowie firmy ELESA. Jest wykonany z samogasnącego SUPER-technopolimeru na bazie poliamidu, który zapewnia bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, odporność chemiczną na oleje, smary oraz rozpuszczalniki.

Przełącznik zawiasu CFSQ ma wbudowane dwa styki: NO-normalnie otwarty i NC- normalnie zamknięty, zgodnie z normą IEC EN 60947-5-1. Do realizacji funkcji bezpieczeństwa używany jest tu styk NC (normalnie zamknięty), zaś styk NO (normalnie otwarty) pełni funkcję informacyjną, wskazującą np. otwarcie lub zamknięcie.

Wyłącznik nowego zawiasu CFSQ, w przeciwieństwie do jego poprzednika (CFS), działa obustronnie. Przełączenie styków odbywa się standardowo przy kącie +/- 6o. Inny kąt pracy wyłącznika jest dostępny jako wykonanie specjalne, przedział zmienia się o każde 15o.

Dla aplikacji pracujących w układach bezpieczeństwa zawias ma wbudowany mechanizm wymuszonego rozwarcia styków. Mechanizm ten jest dodatkowym zabezpieczeniem i zgodnie z normą EN 60947-5-1 w przypadku niezadziałania styku NC wymusza jego rozwarcie przy kącie 15o.

Kątowy zakres pracy samego zawiasu CFSQ wynosi 190o od -10o do +180o

W parze z modelem CFSQ stosuje się zawias CFM (CFM.60-45- SH-6).  Ilość potrzebnych zawiasów ustala się na podstawie danych wytrzymałościowych przedstawionych na ich karcie katalogowej.Filip Granowski

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii