eksperci SOMFY 2012-09-10

Minimalizm i proste rozwiązania powracają do łask

Minimalizm i proste rozwiązania powracają do łask

Przesyt we wnętrzach nie jest dziś utożsamiany z dobrym gustem. Mimo rozwoju technologii zauważa się tendencję do upraszczania wyglądu, form i kształtów urządzeń. Dotyczy to także zaawansowanych produktów automatyki domowej. Coraz więcej powstających dziś tego typu urządzeń wydaje się być zwyczajna i prosta, ale na tym właśnie polega ich niezwykłość.

Systemy automatyki w jakie można dziś wyposażyć wszelkie osłony typu rolety, markizy, kotary czy żaluzje, dawno już przestały być tylko ułatwieniem w ich otwieraniu i zamykaniu. Oprócz gwarancji maksimum prywatności, dają nam także wysokie poczucie bezpieczeństwa. I dostarczają niezwykłego komfortu użytkowania osłon. Na rynku są dostępne modele bardzo proste uruchamiane przełącznikiem naściennym pozwalające na otwieranie rolet w jednym oknie, poprzez bardziej skomplikowane - zdalnie otwierające pilotem kilka rolet lub wszystkie, aż po inteligentne sterowniki.

Obecna tendencja do stosowania stylu minimalistycznego we wnętrzach mieszkań wymusza na producentach automatyki by wszelkie dodatki typu nadajniki do sterowania były już nie tylko funkcjonalne, ale i wpisywały się w też w specyficzny charakter wnętrz właśnie minimalistycznych.

Wnętrza minimalistyczne charakteryzują się pewną sterylnością, która miłośnikom minimalizmu kojarzy się z porządkiem i czystością. Jest to zatem styl dla ludzi ceniących otwartą przestrzeń, wolną od drobiazgów, czy elementów zakłócających spokój, harmonię i prostotę form.

Przedmioty posiadające skromną oprawę, niewielką ilość ornamentów mogą śmiało konkurować z nadmiernie przystrojonymi elementami wyposażenia wnętrz. Co więcej w tego typu porównaniach często wygrywają. Czasem dzięki pomocy ciekawych rozwiązań, czasem przy pomocy nietuzinkowych materiałów, użytych do ich wyrobu.

W minimalizmie forma gra centralną rolę, toteż właśnie formie projektanci poświęcają najwięcej uwagi. W ramach tego stylu bazuje się na uproszczonych bryłach geometrycznych i podstawowych kształtach, takich jak kwadrat, trójkąt czy prostokąt. Istotne jest także stosowanie gładkich, jednolitych kolorystycznie i fakturowo powierzchni.

Obecnie, dość powszechna jest tendencja do tworzenia wnętrz na bazie minimalizmu, ale z przełamaniem jego surowości na przykład kolorystycznymi akcentami.

Odpowiedzią na połączenie funkcjonalności z ciekawym stylem jest rozwiązanie zaproponowane przez firmę Somfy. Stworzyła ona przełącznik Smoove, który jest oszczędny w formie, a jednocześnie maksymalnie funkcjonalny. Jego obudowa jest prosta,  ma jednolitą fakturę i formę kwadratu. Ponieważ w minimalistycznym wnętrzu podstawą jest jakość, dlatego też Smoove reprezentuje sobą dbałość o detal przy zachowaniu ergonomii i funkcjonalności. Nadajnik choć minimalistyczny, pasuje do każdego wnętrza. Występuje w bogatej kolorystyce, jak i posiada rozbudowaną ofertę obramowań,  począwszy od klasycznie drewnianych, aż po nowoczesne formy metaliczne.

Nadajnik ten został zaprojektowany przez Clino Trini Castelliego, włoskiego designera, który o minimalizmie mówił już w latach 70-tych.

Już podczas wystawy w 1972 roku „Wynalazek powierzchni neutralnej” Clino Trini Castelli , mówił o powrocie do zasad fundamentalnych w tworzeniu powierzchni reaktywnych, którymi między innymi jest nadajnik Smoove.
Przepowiedział, że będziemy powracać do zasad wzornictwa pierwotnego i minimalizować formę rzeźbiarską. Faktycznie dzięki wysoko rozwiniętym technologiom, wiele przedmiotów i części, nawet tych z zaawansowanymi i specjalistycznymi funkcjami przyjmuje obecnie uproszczone konfiguracje o strukturze neutralnej, posiadającej cechy wspólne względem otoczenia, w którym występuje. Dzięki tym prostym formom przedmioty tworzą nową, estetyczną relację z tą przestrzenią, która doceniana jest przez coraz większe grono ludzi.eksperci SOMFY

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii