Marta Sznajder, Eaton Electric Sp. z o.o. 2010-03-22

MOELLER/EATON: Obudowy uniwersalne CS

MOELLER/EATON: Obudowy uniwersalne CS

Obudowy uniwersalne z płytą montażową to szafy, które dzięki swojej konstrukcji znajdują szerokie zastosowanie w automatyce i przemyśle, gdzie bardzo często wymagane są indywidualne aranżacje szaf. Dodatkowo podwyższony stopień ochrony (IP65) sprawia, że idealnie nadają się do ochrony aparatury sterowniczej przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

Rozdzielnice CS to obudowy metalowe wykonane z trwałej stali o grubości od 1,2 do 2 mm (zależnie od rozmiaru) polakierowanej proszkowo na kolor jasnoszary RAL 7035.

 W sumie w ofercie znajduje się 45 rozmiarów, począwszy od małych szafek o wysokości 250 mm, a skończywszy na dużych obudowach o wysokości 1200 mm. Należy dodać, że istnieje możliwość zamawiania szaf w innych rozmiarach i kolorach, nieobjętych standardową ofertą. Nowe rozdzielnice posiadają wymagany przez aplikacje stopień ochrony IP65, który zapewnia wylewana wokół drzwi uszczelka z poliuretanu (rys.2) oraz specjalnie profilowane krawędzie.

Wylewana uszczelka wokół drzwi

Takie wykonanie gwarantuje ochronę zainstalowanej aparatury przed wilgocią i wodą. Dodatkowo stabilna konstrukcja zapewnia ochronę przed uderzeniami o stopniu IK09.
Obudowy uniwersalne CS dostarczane są ze stabilną płytą montażową (rys.3) o grubości od 2 – 3 mm (zależnie od rozmiaru).

Ocynkowana płyta montażowa

Płyta wykonana jest z ocynkowanej blachy, która jest zamocowana na miedzianych bolcach z gwintem M8. Taki sposób montażu zapewnia jednocześnie połączenie uziemiające płyty z obudową bez konieczności używania dodatkowych połączeń. W komplecie z szafą dostarczana jest również flansza wprowadzeniowa zaślepiająca przepust kablowy (rys.4), na obwodzie której także jest umieszczona uszczelka zapewniająca hermetyczność obudowy.

Flansza zaślepiająca przepust kablowy

Flansza ta może być zamontowana zarówno od wewnątrz obudowy jak i na zewnątrz. Ponadto istnieje możliwość zastosowania płyt zaślepiających z otworami dostosowanymi pod flansze typu F3A znane z rodziny rozdzielnic Profi+. Drzwi obudowy CS otwierane są na prawo pod kątem 120˚ (rys.5), a łatwy demontaż zawiasów umożliwia szybkie przełożenie drzwi na lewą stronę obudowy.

Kąt otwarcia drzwi w szafkach CS

Standardowo drzwi posiadają profile wzdłuż pionowych krawędzi, na których naniesione są otwory montażowe co 25 mm, ułatwiające montaż np. korytek kablowych. Dodatkowo drzwi wyposażone są w zamki z wkładką dwupiórkową z poliamidu. W obudowach do wysokości 400 mm zamontowany jest jeden zamek, od wysokości 500 mm zamontowane są dwa zamki, a od wysokości 1000 mm zastosowano trzypunktowe ryglowanie drzwi (rys.6).

Trzypunktowe ryglowanie drzwi w obudowach CS

To sprawia, że obudowa gwarantuje szczelność, a przez to pewną ochronę zamontowanych wewnątrz urządzeń. Cała obudowa przystosowana jest do pracy w temperaturze otoczenia z przedziału od – 40˚C do + 70˚C.
Obudowy uniwersalne CS spełniają wymagania Certyfikatu CE, a ponadto wykonane są zgodnie ze standardem RoHS, czyli spełniają wymagania prawne 2002/95/EC parlamentu europejskiego. Zgodnie z tą dyrektywą wszystkie obudowy CS oraz ich plastikowe części nie zawierają związku halogenu.

Marta Sznajder, Eaton Electric Sp. z o.o.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii