Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-12-15

Czytnik kodów 2D odczytujący z okrągłych butelek

Czytnik kodów 2D odczytujący z okrągłych butelek

Seidenader, wiodący producent układów optycznych przeznaczonych do kontroli dla przemysłu farmaceutycznego, opracował moduł wizyjnej kontroli SV360 do ciągłej identyfikacji kodów kreskowych 2D z etykiet butelek leków. Z komputera PC Kontron'a wyposażonego w procesory drugiej generacji Intel Core i3/i5/i7, SV360 odczytuje kody 2D poprzez robienie zdjęć w zasięgu 360' z butelek przechodzących przez moduł.

W celu ochrony konsumentów przed fałszywymi lub błędnie oznakowanymi lekami, Amerykańska agencja FDA oraz Komisja Europejska wprowadziły przepisy dotyczące pełnego monitoringu produkcji i łańcucha dostaw leków. Aby zapewnić zgodność z tymi wymogami, każde opakowanie leku musi mieć charakterystyczną etykietęidentyfikacyjną, która może np. składać się z unikalnych numerów kodu, daty ważności i numeru partii. Kody kreskowe w przemyśle opakowaniowym najlepszym wyborem, ponieważ mogą być one czytane automatycznie, z dużą precyzją i dane mogą być przetwarzane elektronicznie. Kody 2D są coraz bardziej popularne w przemyśle, ponieważ mają znacznie większą gęstość informacji.

W porównaniu z jednowymiarowymi kodami kreskowymi, kody 2D wykonane są z warstw kodów kreskowych, które nie mogą być odczytane przez skaner laserowy. Przychwytywanie kodów 2D wymaga wysokiej rozdzielczości optycznej czytników, takich jak CCD, skanery lub aparaty do rzetelnego rozpoznawania pikseli wzoru kodów, który często nie przekracza wymiaru 9x9 mm. Dodatkowym problemem jest to, że opakowania farmaceutyczne znacznie częściej mają postać cylindrycznych butelek. Jest to fizycznie dodatkowe wyzwanie: pozycja takiego kodu jest dodatkową zmienną, jako że położenie tego kodu jest nieznane. nie ma tez praktycznej metody na konkretne ułożenie takiej butelki względem skanera.

Niemiecka firma Seidenader Vision GmbH, wodący producent optycznych systemów kontroli w przemyśle farmaceutycznym opracował rozwiązanie, które pokonuje wystarczająco ten problem. Moduł SV360 bada cylindryczne obiekty takie jak butelki czy flakony, generując widok etykietki butelki po całym obwodzie. Efektem jest panoramiczna etykieta i eliminuje to konieczność czasochłonnego pozycjonowania butelki na taśmie transportowej. Moduł kontroli ma przepustowość do 400 pojemników na minutę i może być zintegrowany z dowolnym miejscem na taśmie. Moduł ma 6 kamer, które rozmieszczone są co 60 stopni. Kiedy butelka przechodzi przez moduł, robionych jest 6 pojedynczych zdjęć z butelki, łączonych ze sobą, z czego lokalizowany jest i identyfikowany kod 2D. Od tego momentu wykonywane jest dalsze przetwarzanie pobranych danych.

Wymaganiem tego modułu jest szybki komputer przemysłowy. Musi mieć wysoką wydajność, długi okres dostępności, niezawodności i odporności na indywidualne systemy. Komputer musi mieć 6 złącz Firewire oraz mikrokontroler na pamięci flash na przednim panelu obudowy. Te warunki spełnia sprzęt Kontron. Kontron posiada moduł Box PC SVIM X2, który oprócz wysokiej wydajności ma również długi okres dostępności. Kontron wykonał ten moduł szczególnie aby pomieścić moduł kontrolera RCM3220. Wymagana ilość wejść i wyjść cyfrowych została zintegrowana bezpośrednio na przednim panelu. Ponadto dwa zintegrowane szybkie dyski SATA w układzie RAID gwarantują wysoki poziom integralności i bezpieczeństwa danych. Posiada też dwa porty Gigabit Ethernet, które służą podłączeniu do systemu kontroli i baz danych. Łącze może być również wykorzystane do zdalnej konfiguracji.

Sprzęt Kontron oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Dla Seidenadera ważne jest, aby wszystkie płytki elektroniczne swoimi możliwościami spełniały najwyższe wymagania, bo nawet najmniejszy kondensator może spowodować, że cały system się zatrzyma.

Na podstawie: kontron.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii