Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-04-18

Oświetlenie LED = mniejsze rachunki

Oświetlenie LED = mniejsze rachunki

Żarówki LED wypierają z rynku tradycyjne oświetlenie. Nie tylko mocniej świecą, nie tylko są bardziej ekologiczne dla środowiska, ale przede wszystkim zużywają do 10 razy mniej energii w porównaniu z modelami starego typu. To oznacza oszczędności, które mogą znacząco wpłynąć na budżet rodziny, ale również na finanse przedsiębiorstw.

Potwierdzeniem tej tezy są konkretne wartości. Przyjmuje się, że średnio 3-osobowa rodzina w Polsce zużywa rocznie 3500 KWh. KWh to jednostka, która odpowiada ilości energii, jaką przez godzinę pobiera urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata. Uśredniając, 18% rocznego bilansu zużycia energii stanowi oświetlenie. Zakładając, że 1 KWh to koszt 0,55 zł, każdego roku za samo oświetlenie mieszkania tradycyjnymi żarówkami, gospodarstwo rodzinne składające się z trzech osób płaci więc około 346 zł. Gdyby jednak w miejsce oświetlenia starego typu wprowadzono tylko żarówki LED np. marki Nextec firmy Poltronic, odpowiadające 60W, rachunki za oświetlenie tej rodziny spadłyby radykalnie do kwoty 30-40 zł za cały rok. Żarówki LED marki Nextec, odpowiednik zwykłych 40 czy 60W pobierają bowiem, w zależności od modelu, od 3 do 15 W. Dzięki temu, bez żadnego ubytku dla mocy światła, przeciętny Kowalski  płaci od 7 do 10 razy mniej za rachunki w porównaniu z sąsiadem, w domu którego wciąż króluje oświetlenie starego typu.

Reasumując, w ujęciu 12 miesięcznym  średnia rodzina, wymieniając stare nośniki światła na LED-owe Nextec , zredukowałaby łączny rachunek za energię z ok. 1920 zł do 1620 zł. Różnica wynosi aż 300 zł rocznie. – Gdybyśmy założyli, że 3-osobowa rodzina mieszka w lokalu składającym się z kuchni, łazienki, przedpokoju i 3 pokoi. Wyobraźmy sobie, że łącznie w izbach tych znajduje się 10 lamp. Taka rodzina na zakup żarówek Nextec, odpowiadających 60W musiałaby zapłacić od 300- 500 zł, w zależności od modelu – dodaje Paweł Rochala przedstawiciel firmy Poltronic. Oznacza to, że kupno żarówek LED do wyżej wymodelowanego mieszkania zwraca się po około 6 miesiącach, a od siódmego miesiąca żarówki zaczynają już na siebie zarabiać. Właśnie dlatego stają się prawdziwą rewolucją na rynku. I choć Poltronic wprowadził nowe modele do obrotu zaledwie kilka tygodni temu, firma odnotowuje dynamicznie rosnącą sprzedaż tego produktu zarówno wśród klientów indywidualnych, ale także wśród przedsiębiorstw i nawet wśród administracji państwowej. Im więcej starych żarówek wymienionych na LED – tym większe oszczędności.

Produkty marki Nextec zyskują popularność nie tylko ze względu na obniżanie rachunków za prąd. Żarówki te, jak podkreśla dystrybutor, są bardziej niezawodne od zwykłych i energooszczędnych modeli. Dlaczego? Tajemnica tkwi w wykonaniu produktów. Wysokiej jakości diody LED to podstawa, poza tym występują tu materiały takie jak szkło, aluminiowe obudowy, które dodatkowo pełnią funkcję radiatora odpowiadając za lepsze doprowadzenie ciepła i jednocześnie obniżają temperaturę pracy żarówek. To wszystko wpływa na zwiększenie żywotności produktów. W efekcie żarówki LED marki Nextec świecą średnio dziesięciokrotnie dłużej od tradycyjnych żarówek i dwukrotnie dłużej od żarówek energooszczędnych.

 

System LED jest również niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o przyjazne dla środowiska oświetlenie. Nośniki te nie posiadają szkodliwych substancji. - Technologia LED, którą wykorzystaliśmy w żarówkach NEXTEC, pozwoliła na wyeliminowanie tradycyjnego żarnika, czy też gazów, dzięki czemu w samej żarówce nie ma rtęci – wyjaśnia Paweł Rochala z firmy Poltronic. Dodatkową wartością jest fakt, że żarówki te nie nagrzewają się nadmiernie i dlatego znajdują bardzo szerokie zastosowanie w architekturze zewnętrznej i wewnętrznej. Dodatkowym atutem jest bardzo szeroka gama modeli o różnym wzornictwie. – Nasze żarówki idealnie sprawdzają się w dużych halach, na elewacjach zewnętrznych, ale również w mieszkaniach zwykłych rodzin, m.in. w lampach, w których klosze wykonane są z papieru czy też z bibuły. Posiadamy szeroką gamę modeli, wśród których znajdują się żarówki o czterech różnych trzonkach: MR16, GU10 czy najczęściej spotykane E14 i E27  – doradza Paweł Rochala dodając, że wszystkie modele żarówek LED marki Nextec świecą wybraną barwą– białą ciepłą lub białą zimną.

Na podstawie: agentki-arete.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii