Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2012-02-20

6MW turbina wiatrowa SIEMENS

6MW turbina wiatrowa SIEMENS

Siemens poszerzył ofertę turbin wiatrowych o nowe urządzenie o mocy 6 MW.Turbiny tego typu przeznaczone są do budowy morskich farm wiatrowych, w dziedzinie których Siemens jest światowym potentatem.

Siemens wprowadził do seryjnej produkcji nowoczesną turbinę wiatrową o mocy sześciu megawatów. Łopaty wirnika osiągają niespotykaną do tej pory rozpiętość 75 metrów i nigdy wcześniej nie były stosowane do budowy turbin.

Napęd urządzenia charakteryzuje się dużą odpornością na ekstremalne warunki pracy, posiada niewielkie wymiary i relatywnie niską wagę. Pozwala to znacząco ograniczyć koszty eksploatacji oraz zwiększyć wydajność energetyczną i rentowność elektrowni wiatrowych zbudowanych w oparciu o urządzenia tej klasy.

Do budowy łopat wykorzystano technologię Quantum Siemens Blade, która pozwala na dobór kształtu śmigieł w zależności od warunków aerodynamicznych, w tym siły wiatru występującego na danym terenie. Pierwsza testowa instalacja z wykorzystaniem 6 MW turbin Siemensa pracuje od maja 2011 w ośrodku badawczym w Danii.

W ciągu najbliższych dwóch lat Siemens zbuduje 50 wiatraków tego typu na terenie działających morskich elektrowni wiatrowych w Niemczech, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Konstrukcja o łącznej wadze około 350 ton wraz z łopatami wirnika i gondolą, jest najlżejszym rozwiązaniem w tej klasie urządzeń. Zastosowanie nowoczesnej technologii znacznie obniża koszty transportu urządzenia na miejsce instalacji, ogranicza także kwestie związane z budową wieży i fundamentów. Napęd turbiny charakteryzuje się bardzo dużą niezawodnością pracy, jest energooszczędny i niezwykle wytrzymały na warunki atmosferyczne panujące na morzu. Ograniczono do minimum wyposażenie gondoli. Ma to na celu obniżenie kosztów i częstotliwości przeprowadzanych konserwacji.

Gondola wraz z turbiną została zaprojektowana w taki sposób, by ułatwić do niej dostęp personelu serwisowego. Konstrukcja wyposażona została w specjalną platformę, na którą można zjechać po linach bezpośrednio z helikopterów serwisowych. We wnętrzu gondoli jest bardzo dobry dostęp do wszystkich ważnych elementów urządzenia, a zwłaszcza do elementów napędu generatora. Do jego budowy wykorzystano magnesy trwałe, co zwiększyło wydajność urządzenia.

Siemens posiada ponad 20 letnie doświadczenie w budowie morskich i lądowych elektrowni wiatrowych. Do tej pory firma zainstalowała ponad 10.600 turbin, o łącznej mocy ponad 15.800 MW. Szeroka gama turbin wiatrowych jest częścią oferty Siemensa związanej z energetyka odnawialną. W 2011 roku firma osiągnęła w tym sektorze sprzedaż o wartości 30 mld EUR.

Na podstawie: siemens.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii