Jarosław Sadłowski 2011-10-19

Inteligentny dom bezprzewodowo

W dzisiejszych czasach coraz częściej pojawia się temat Inteligentnego Domu. Marzy się nam dom, w którym możemy czuć się bezpiecznie, komfortowo przy jednoczesnej minimalizacji kosztów eksploatacji. Każdemu z nas taki dom kojarzy się tylko z marzeniem, na które mogą sobie pozwolić nieliczni. Faktycznie, do niedawna tak było. Lecz teraz marzenia przeistoczyły się w rzeczywistość. Przyszłość stała się bezprzewodowa!

Standardowe, przewodowe  rozwiązania  Inteligentnych Domów z reguły  są bardzo drogie. Zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych i kończą się w granicach nawet  kilkuset tysięcy złotych.  Na tak wysoki koszt składają się: projekt instalacji, koszt urządzeń,  koszt instalacji oraz koszt zaprogramowania i uruchomienia systemu. W przypadku istniejących budynków koszt ten znacznie się zwiększy z uwagi na konieczność przeprowadzenia kosztownego i gruntownego remontu, który jest nieunikniony w fazie implementacji inteligentnego przewodowego systemu, co głównie powoduje że większość z nas nie decyduje się na takie rozwiązanie.

Przyszłość nadchodzi właśnie teraz! Ten stereotyp został już przełamany. Taki wysoko zaawansowany technicznie dom może mieć większość z nas na każdym etapie budowy! Marzenia przeistoczyły się w rzeczywistość dzięki bezprzewodowemu standardowi komunikacji, który w bardzo łatwy i tani sposób przekształcić każdy dom w Dom Inteligentny.

Bezprzewodowy standard komunikacji Z-Wave został stworzony przede wszystkim z myślą o istniejących budynkach ale z uwagi na cenę i łatwość konfiguracji znalazł duże zastosowanie również w nowych inwestycjach. Przy instalacji standardu Z-Wave nie potrzebujemy przeprowadzania kosztownych remontów. Nie jest wymagane kucie w ścianach ani rozciągania przewodów. Standard Z-Wave możemy wprowadzić  do naszego domu na każdym etapie, ponieważ jest to standard bezprzewodowy.  System jest bardzo prosty i łatwy w konfiguracji, powstał dla użytkowników a nie dla wyspecjalizowanych programistów. Użytkownicy Inteligentnych Domów opartych o technologię Z-Wave są w stanie sami stworzyć taki system i przeprowadzić jego konfigurację w swoim domu wedle własnego uznania. Bezprzewodowa komunikacja pozwala użytkownikom na stopniową implementację systemu co umożliwia rozłożeniem kosztów inwestycji na miesiące a nawet lata.

System Z-Wave pracuje na częstotliwości 868,42 Mhz, co sprawia, że jest bardzo odporny na zakłócenia innych urządzeń domowych np. routerów Wi-Fi, telefonów komórkowych czy mikrofalówek. Standard bezprzewodowy Z-Wave  jako jeden z niewielu pracuj w tzw. sieć Mesh, która pozwala na znaczne zwiększenie zasięgu a co za tym idzie zastosowanie systemu w dużych budynkach.

Standard komunikacji Z-Wave jest bardzo rozpowszechniony w  Ameryce i od niedawna zdobywa coraz większą popularność w Euorpie i Polsce. W produkcję urządzeń wyposażonych w ten standard weszło już wiele firm na całym świecie jak również w Poslce firmy takie jak Fibaro czy Fakro. Rosnąca liczba producentów urządzeń daje możliwość dużego wyboru użytkownikom ale przede wszystkim kompleksowego wykonania Inteligentnego Domu opartego o technologię Z-Wave za bardzo przystępne pieniądze. Dla przykładu wyposażenie 5 pokojowego mieszkania w system Z-Wave to koszt ok. 5 tyś zł. Dzięki temu mamy możliwość sterowania roletami/żaluzjami, oświetleniem, ogrzewaniem za pomocą tylko 1 systemu wyposażonego w interfejs graficzny dostępny zdalnie bądź lokalnie z poziomu przeglądarek internetowych czy też smart fonów, i to wszystko bez kucia ścian i zbędnych remontów!

Standardem tym zainteresowały się również firmy z branży integracji i systemów BMS. Jedną z takich firm jest Tridium, która w swojej ofercie posiada JACE wyposażony w oprogramowanie strukturalne NiagaraAX. Zastosowanie JACE jako sterownika głównego w systemie Z-Wave pozwala między innymi na integrację urządzęń Z-Wave z innymi standardami takimi jak KNX/EIB, LON, BacNet, Modbus  i nie tylko. Dostępne sterowniki dla JACE pozwalają również na integrację z systemami: CCTV, security, dostępu czy też baz danych. Z uwagi na ogromne możliwości oprogramowania NiagaraAX zastosowanie JACE w sieci Z-Wave pozwala na np. zbudowanie rozproszonej sieci Inteligentnych Budynków zarządzanych z jednego miejsca lub dużego obiektu opartego o kilkanaście sieci Z-Wave.  co robi go unikatowym w tym standardzie.Jarosław Sadłowski
Na podstawie: BMS

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii