na podstawie schneider-electric.pl 2010-09-02

Rapsody - Program do projektowania rozdzielnic niskiego napięcia już dostępny!

Rapsody - Program do projektowania rozdzielnic niskiego napięcia już dostępny!

Nowa wersja programu do projektowania rozdzielnic Prisma P, Prisma G, Pragma i Kaedra. Program wzbogacony został o nową szatę graficzną oraz nowe funkcjonalności.  Funkcją wartą uwagi jest moduł do rysowania schematów jednokreskowych. Program Rapsody zawiera również nowe wyłączniki serii NSX.

Projektowanie Rozdzielnic wymaga od osoby decyzyjnej dużego doświadczenia oraz wiedzy na temat projektowanego systemu. Aby ułatwić ten proces Schneider Electric dostarcza narzędzia elektroniczne ułatwiające i przyspieszające konfigurację swoich urządzeń Kolejnym krokiem w rozwijaniu narzędzi jest nowy program do projektowania rozdzielnic Prisma P, - Rapsody.

Jest to nowe narzędzie zastępujące znaną wersję programu Prisma Plus Design Po zainstalowaniu Rapsody wymaga zarejestrowania oraz wprowadzenia kodu licencyjnego. Proces rejestracji jest darmowy i może być przeprowadzony w ciągu 30 dni od zainstalowania.

Duże zmiany widać już na pierwszy rzut oka. Interfejs użytkownika został całkowicie przebudowany. Na ekranie pojawia się okno z sześcioma zakładkami. Każda zakładka odpowiada za jeden moduł programu. Jeden moduł obsługuje jeden etap projektu.Parametry rozdzielnicy definiowane są na początku projektu (zakładka „Rozdzielnica”).Katalog produktów został zintegrowany z całą aplikacją i wywoływany jest w zakładce„Wybór produktu”. Aby złożyć kompletny aparat użytkownik odpowiada na kilka pytań zadawanych przez konfigurator działający podobnie do wersji poprzedniej.Po zakończeniu doboru urządzeń przechodzimy do kolejnego etapu (opcjonalnie), którym jest generowanie schematu jednokreskowego.Jest to nowa funkcja odróżniająca Rapsody od poprzedniej wersji. Program na podstawie listy wybranych urządzeń automatycznie rysuje schemat jednokreskowy, który potem może być dowolnie zmodyfikowany na zasadzie drag-and-drop. Moduł rysowania schematu został wyposażony w szereg funkcji umożliwiających dokładną parametryzację Generowanie schematu jednokreskowego schematu (nadawanie nazw funkcjonalnych, automatyczne numerowanie, opis każdej linii schematu, widok poziomy i pionowy).

Kolejnym krokiem jest dobór elementów rozdzielnic. Dostępne systemy rozdzielnic zapewniają tworzenie projektów o prądach od 63A do 3200A. Projektant ma do dyspozycji takie gamy jak: Prisma P, Prisma G, Pragrma i Kaedra. Konfigurator umożliwia pracę w trybie automatycznym jak i trybie swobodnej konfiguracji (w drugim przypadku osoba projektująca musi jednak znać specyfikę systemu rozdzielnic).

W trybie automatycznym program sugeruje możliwe opcje zabudowy rozdzielnicy wraz z wszystkimi elementami umożliwiającymi jej złożenie. Po wybraniu najbardziej odpowiedniego rozwiązania Rapsody generuje widok rozdzielnicy oraz listę materiałową wraz z cenami.

Po zakończeniu konfiguracji w zakładce „Raporty” następuje podsumowanie projektu W tym miejscu zapisujemy zestawienia materiałowe do formatu xls, csv, txt. Również widok elewacji oprócz wstawienia do pełnej oferty może być zapisany w formacie dxf. Program jest dostępny w biurach regionalnych Schneider-Electric.

na podstawie schneider-electric.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii