ELESA+GANTER 2012-12-05

Wibroizolatory ELESA+GANTER: drgania mechaniczne - przyczyny, skutki, sposoby zapobiegania

Wibroizolatory ELESA+GANTER: drgania mechaniczne - przyczyny, skutki, sposoby zapobiegania

Drganiami mechanicznymi (wibracjami), określamy drgania akustyczne o niskiej częstotliwości, rozprzestrzeniające się w ośrodkach stałych. Drgania takie często wykorzystywane są jako czynnik roboczy, celowo wprowadzany do maszyn dla realizacji zadanych procesów technologicznych (przemieszczanie wibracyjne, separacja, zagęszczanie materiałów, obróbka powierzchni, czy badania jakościowe materiałów)

Najczęściej jednak drgania mechaniczne są czynnikiem niepożądanym, efektem ubocznym pracy maszyn, urządzeń, czy ich podzespołów. Niewytłumione wibracje mogą wtedy powodować:
a) zakłócenia w prawidłowym procesie działania maszyny,
b) zmniejszają trwałość i niezawodność urządzenia,
c) niekorzystnie wpływają na elementy zewnętrzne (konstrukcje i budowle),
d) powodują hałas.
Wibracje mają również negatywny wpływ na organizm człowieka, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do trwałych zmian chorobowych.

Jednym z najczęściej spotykanych źródeł drgań są ruchy obrotowe niewyważonych części maszyn. Jeśli maszyny te są sztywno osadzone na fundamentach, drgania przenoszą się na otoczenie.

Aby zminimalizować negatywne skutki drgań, należy więc odizolować drgającą maszynę od podłoża, do którego jest przymocowana (wibroizolacja czynna). Izolacja taka polega na umieszczeniu pomiędzy maszyną a jej fundamentem odpowiednich elementów sprężysto-tłumiących (wibroizolatorów).

W przypadku konieczności odizolowania urządzenia od drgającego podłoża mamy do czynienia z wibroizolację bierną, zwana też przemieszczeniową.

Do powszechnie stosowanych rodzajów wibroizolatorów należy zaliczyć:

  • płyty z korka naturalnego (stosowane przy prędkościach obrotowych powyżej 3000 obr/min)
  • wibroizolatory gumowe ( najczęściej stosowane przy prędkościach obrotowych w zakresie 1000-3000 obr/min)
  • sprężyny spiralne (stosowane przy prędkościach obrotowych poniżej 1000 obr/min).

Wśród materiałów, które obecnie najczęściej stosowane są w izolujących elementach sprężysto-tłumiących, szczególne miejsce zajmuje guma. W porównaniu ze stalą, guma charakteryzuje się wysokim tłumieniem wewnętrznym, zdolnością pochłaniania dźwięku oraz bardzo dobrą sprężystością postaciową. Stała sprężystości wibroizolatora gumowego zależy od twardości gumy, zmienia się jednak wraz z obciążeniem statycznym w sposób nieliniowy.

W przypadku izolacji drgań szczególnie ważne są własności tłumiące gumy. Powodują one pochłanianie energii drgań, jak również ułatwiają łagodne przejście układu przez rezonans.

Guma, w przeciwieństwie do stali, nie koroduje i charakteryzuje sie dużą wytrzymałością zmęczeniową. Zakres temperatur, w którym mogą być stosowane wibroizolatory gumowe, zawarty jest w przedziale od -40°C do +80°C.

Kluczem do poprawnej izolacji drgań jest dobór odpowiednich elementów wibroizolacyjnych ściśle do wymagań danej aplikacji, tzn. z uwzględnieniem parametrów pracy oraz rodzaju i zakresu drgań, jakie mają być wytłumione.

Firma Elesa+Ganter, lider w produkcji standardowych elementów do maszyn i urządzeń, posiada bogatą ofertę elementów służących do izolacji drgań. Wibroizolatory te stosowane są z powodzeniem do tłumienia drgań, hałasu oraz uderzeń powstających w wyniku ruchu elementów urządzeń. Stosowane są zarówno do tłumienia wibracji generowanych przez maszyny, jak i izolowania niekorzystnych drgań z zewnątrz, np. mocowanie szaf elektrycznych czy innych elementów czułych na wibracjeELESA+GANTER

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii