MondayPR 2014-07-25

Tajemnice stadionu Maracanã w Brazyli

Tajemnice stadionu Maracanã w Brazyli

Kiedy FIFA dokonała wyboru gospodarza Mistrzostw Świata 2014 wiadomo było, że przed organizatorami stoi wielkie wyzwanie w zakresie infrastruktury. Schneider Electric wyjawia tajemnice stadionu na którym 13 lipca zabrzmiał gwizdek finałowego meczu Mistrzostw Świata w Brazyli.

Na świecie wybudowano już wiele nowoczesnych stadionów. Nie każdy jednak skrywa w sobie takie tajemnice jak ten, który powstał specjalnie na Mistrzostwa Świata w Brazylii. Stadion Marcana, bo o nim mowa, dopiero teraz odkrywa swoje tajemnice, które sprawiają, że jest jednym z najlepszych na świecie obiektów sportowych. Co sprawia, że tak jest? Skalda się na to wiele urządzeń i systemów, które pozwalają nie tylko sprawnie nim zarządzać, ale również sprawiają, że jest efektywny energetycznie.

Nieodkryte wnętrze
Stadion im. Mario Filho, znanego powszechnie jako Maracan? nocą wygląda jak obiekt nie z tej ziemi. Wszystko to dzięki trzem tysiącom lamp, które składają się na monumentalny system oświetlenia, którym zarządza ponad 500 liczników, mierników i bezpieczników elektrycznych. Poza prowadzonym w czasie rzeczywistym monitoringiem zużycia energii, pracownicy centrum zarządzają także innymi instalacjami i funkcjami obiektu, takimi jak: oświetlenie pomieszczeń dostępnych dla publiczności, system wentylacji i wywiewu powietrza, klimatyzacja, generatory energii, urządzenia podtrzymujące zasilanie, kontrola dostępu systemy pożarowe, kamery nadzoru wideo (CCTV) i hydraulika. Stadion został zbudowany z myślą o kibicach oraz bezpieczeństwie i wygodzie. W tym celu na stadionie pojawiło się 17 wind, 12 ciągów ruchomych schodów 292 toalet i co ważne dla nich 60 barów! Wszystkie te operacje kontrolowane są z jednego miejsca – centrum kontroli i monitoringu.
W oparciu o międzynarodowe standardy i wymogi FIFA, Schneider Electric i partnerzy opracowali projekt automatyzacji oparty na inteligentnej sieci, łączący poszczególne systemy i mający możliwość zarządzania ponad 36 tys. różnych sytuacji, które mogą pojawić się w trakcie meczu. Maracan? trafił na prestiżową listę inteligentnych stadionów, wyposażonych w infrastrukturę techniczną umożliwiającą zarządzanie różnorodnymi danymi w czasie rzeczywistym, a tym samym szybsze i bardziej efektywne podejmowanie decyzji – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric Schneider Electric Polska.

Inteligencja, która cieszy
Oświetlenie stadionu jest kontrolowane przez systemy wykorzystujące protokoły DMX i KNX, które poza integracją z siecią, są odpowiedzialne za odtwarzanie różnych animacji kolorystycznych na zewnętrznej elewacji budynku. Systemy, które zarządzają stadionem automatycznie wysyłają powiadomienia o błędach i usterkach w monitorowanych systemach, które są przetwarzane w czasie rzeczywistym i alarmujące w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń. W obrębie całego obiektu zainstalowano ponad 300 nowoczesnych otwartych paneli automatyzacyjnych, które pozwalają na łatwą integracją wszystkich systemów i procesów oraz ograniczenie zużycia energii nawet o 36 procent. Specjalnie zaprojektowany system dystrybucji wody kontroluje
i ogranicza ilość wody zużywanej w toaletach. Zawory przepuszczające wodę otwierają się w dłuższych interwałach, kiedy stadion nie jest wykorzystywany, co pozwala ograniczyć nieprzyjemny zapach. W trakcie meczów zawory otwierają się częściej.

Bezpieczeństwo nowej generacji
Jednym z najważniejszych wyzwań było bezpieczeństwo kibiców. Oparte ono zostało na montażu systemu kamer HD oraz inteligentnym monitoringu i magazynowaniu obrazu. Dzięki temu każdy kibic jest monitorowany i zapisywany w specjalnej bazie, tzw. systemie magazynowania obrazu. Dane z nadzoru są analizowane i automatycznie opisywane, generując alerty dla operatorów tylko, jeśli dzieje się coś podejrzanego. Dzięki tej dynamicznej obróbce danych w czasie rzeczywistym, możliwe jest szybkie namierzenie i reagowanie na niebezpieczne incydenty, zapewniając większy poziom bezpieczeństwa całemu obiektowi.

Wykorzystane na stadionie rozwiązania możliwe są do zastosowania na całym świecie. To pokazuje, jakie możliwości stoją dziś przed projektantami takich, jak i innych obiektów. Co więcej zainstalowane na stadionie systemy zapewniają administratorom Areny większą efektywność operacyjną i energetyczną, co podnosi poziom bezpieczeństwa odwiedzających. Realizacja tego przedsięwzięcia to kolejny krok w tworzeniu inteligentnych miast. Stadion Marcana jest przykładem tego jak powinniśmy podchodzić do kwestii budownictwa obiektów nie tylko sportowych, ale również biurowych, administracyjnych, przemysłowych czy w końcu mieszkalnych. Tylko taki kierunek zapewni nam niższe koszty energii i pozwoli żyć w lepszym środowisku. Co więcej wykorzystanie możliwości, jakie daje nam efektywność energetyczna pozwoli na obniżenie kosztów związanych z wdrożeniem polityki klimatycznej – dodaje Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric Polska.


O Schneider Electric
Schneider Electric, globalna firma specjalizująca się w zarządzaniu energią elektryczną, oferuje swoim klientom w ponad 100 krajach świata zintegrowane rozwiązania w wielu różnorodnych segmentach rynku. Firma zajmuje wiodącą pozycję w dziedzinie energetyki i infrastruktury, procesów przemysłowych, systemów automatyki budynków i centrów przetwarzania danych, a także posiada silną pozycję i bogatą ofertę dla budownictwa mieszkaniowego. Koncentrując się na rozwiązaniach, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa, niezawodności, wydajności i efektywności energii grupa uzyskała 24 mld Euro przychodów ze sprzedaży w 2013 roku. Ponad 150 000 pracowników Schneider Electric aktywnie angażuje się w to, aby pomagać zarówno jednostkom, jak i organizacjom „Korzystać w pełni ze swojej energii” www.schneider-electric.com/pl

Kontakt:
Schneider Electric Polska
Anna Szymczyk
Tel.: + 48 22 511 82 54
email: anna.szymczyk@schneider-electric.com

Monday PR
Mateusz Piotrowski
Tel.: +48 795 459 076
email: mateusz.piotrowski@mondaypr.plMondayPR
Na podstawie: www.schneider-electric.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii