TechBase Sp. z o. o. 2010-02-03

Zastosowania komputerów przemysłowych NPE - monitoring zasilaczy UPS w systemach informatycznych

Zastosowania komputerów przemysłowych NPE - monitoring zasilaczy UPS w systemach informatycznych

W obecnych czasach wartość danych szybko wzrasta, a jednym z głównych zagrożeń jest dla nich nagły brak prądu. W celu ochrony przed tym stosuje się UPS (awaryjne zasilacze bezprzerwowe). Nie działają jednak one bezawaryjnie. Aby zapewnić systemom wspomagania zasilania stabilność działania, przedstawiamy Monitoring zasilaczy UPS w systemach informatycznych wykorzystujący komputery NPE 9201 - EDGE.

Komputer NPE wraz z wyposażeniem dodatkowym monitoruje zasilacze oraz zabezpieczane komputery. Dokładne pomiary parametrów elektrycznych są dokonywane i analizowane w czasie rzeczywistym. W razie jakichkolwiek problemów, system podejmuje działania mające na celu przywrócenie pożądanych wartości oraz ochronę danych. Informacje o awarii są przesyłane za pomocą Internetu oraz sieci GSM (wiadomości SMS) do administratora lub zespołu serwisowego. Komputer NPE 9201 - EDGE umożliwia wielokanałową komunikację. Wykorzystuje on zarówno klasyczną sieć ethernetową, jak i innowacyjną sieć GPRS, umożliwiającą przesyłanie SMSów oraz pakietów danych.

Urządzenia UPS chronią przed awarią zasilania, lecz bez komputera NPE ta ochrona może być nieskuteczna. NPE i wyposażenie dodatkowe redukują (a często w ogóle eliminacją) liczbę uszkodzeń sprzętu i skracają czas awarii.

Urządzenie z serii NPE jest komputerem przemysłowym wyposażonym w wydajny procesor RISC ARM9 z preinstalowanym w pamięci Flash systemem operacyjnym Linux (Linux modem) w wersji 2.6. Komputer jest wyposażony w port Ethernet 10/100 BaseT, dwa porty RS-232, port RS-485, 8 wejść binarnych, czytnik kart SD oraz dodatkowe wyjścia cyfrowe jak i we/wy analogowe w zależności od modelu .

Obudowa komputera NPE jest specjalnie przystosowana do pracy w trudnych warunkach przemysłowych z możliwością montażu na szynie DIN, zapewniajacej szybką i wygodną instalację komputera w miejscu przeznaczenia. Stosunkowo niewielkie gabaryty, obudowa w standardzie IP21 oraz brak jakichkolwiek elementów ruchomych (wentylatorów, dysków talerzowych) zapewniają bezawaryjną pracę zarówno na obiektach przemysłowych jak i wewnątrz różnego typu szafek. Dodatkowo komputer NPE może zostać wykonany opcjonalnie w wersjach z rozszerzonym zakresem temperatur pracy (od -40°C do +75°C).

Cechy urządzenia:
-  Wydajny procesor ARM9 RISC
- System operacyjny Linux
- Ethernet 10/100 BaseT
- RTC oraz SRAM z podtrzymaniem przy braku zasilania
- 2 x RS-232, 1 x RS-485
- 8 wejść cyfrowych, ilość wyjść cyfrowych zależna od modelu
- we/wy analogowe w zależności od modelu
- opcjonalnie gniazdo 1-wire
- 1 x Switch monostabilny
- Bezpłatne narzędzia programistyczne Linux
- Montaż na szynie DIN
- Wersje pod indywidualne potrzeby zamawiającego

Obecnie, coraz częściej w systemach automatyki, w systemach telekomunikacyjnych czy w systemach nadzoru zachodzi konieczność niezależnego sterowania lub monitorowania urządzeń z interfejsami RS-232, RS-485 lub wyposażonych w interfejsy standardowe, takie jak binarne bądź analogowe wejścia-wyjścia. Zagadnienie takie staje się prawdziwym wyzwaniem, gdy okazuje się konieczne zastosowanie autonomicznego rozwiązania umożliwiającego niezależną pracę z urządzeniami posiadającymi porty szeregowe, bez obciążania komputera centralnego.

W takich sytuacjach znakomicie sprawdza się komputer przemysłowy z serii NPE który może samodzielnie wykonać większość czynności jak np. dokonać wymiany danych przez porty szeregowe, prowadzić analizę danych w czasie rzeczywistym, buforować gromadzone informacje, komunikować się przez sieć IP, wizualizować proces przez stronę Web oraz wiele innych zależnie od potrzeb użytkownika.

Od strony oprogramowania komputer NPE został wyposażony w system operacyjny Linux wersja 2.6. Jego sposób programowania jest prawie identyczny z tworzeniem oprogramowania na stacjonarnym komputerze i wymaga trzech etapów.

TechBase Sp. z o. o.
Na podstawie: www.a2s.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii