Piotr Lato 2010-04-12

Logiczna ścieżka uproszczeń: ZELIO LOGIC Schneder Electric

Logiczna ścieżka uproszczeń: ZELIO LOGIC Schneder Electric

Od czasu pierwszego sterownika PLC 40 lat temu, ZELIO LOGIC jako część Schneider Electric to wciąż innowacyjne rozwiązana automatyki. Jednym z elementów rozwiązań dla prostych układów sterowania są przekaźniki programowalne Zelio Logic, które coraz częściej wypierają tradycyjne sposoby tworzenia połączeń elektrycznych.

Przekaźniki programowalne to inteligentne urządzenia, które znajdują zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu i infrastruktury. W łatwy sposób można je integrować do szeroko pojętej automatyki przemysłowej oraz inteligentnych budynków.  W celu lepszego spełnienia oczekiwań klienta oraz poziomu zaawansowania systemów automatyki ZELIO LOGIC został wzbogacony o dedykowany przewód komunikacyjny pomiędzy modułem centralnym a rodziną paneli tekstowych Magelis XBTN. Dzięki bezpośredniej wymiany danych z poziomu Magelis XBTN można sterować pompami, sprężarkami, zarządzać oświetleniem czy inteligentnym budynkiem. Wymiana danych odbywa się po protokole Zelio w oprogramowaniu Vijeo Designer Lite – nie jest przy tym wymagany dodatkowy moduł komunikacyjny w Zelio SR3. Wartością dodaną dla takich prostych układów sterowania są bogate możliwości jakie daje technologia paneli XBTN – programowanie odbywa się w Zelio Soft za pomocą bloków funkcyjnych SL In oraz SL out (odczyt i zapis XBTN) poprzez automatyczną adresację z poziomu Vijeo Designer Lite (oprogramowanie do paneli tekstowych XBTN). Funkcja tworzenia skryptów alarmowych i ich historii w formacie tabeli została zaczerpnięta z klasycznych systemów SCADA a wykorzystanie obiektów graficznych, zaawansowane zarządzanie alarmami i prawami dostępu użytkowników, receptury produkcji – to obecnie cechy ułatwiające sprawne zarządzanie systemem automatyki.

ZELIO LOGIC Schneder Electric
Proste programowanie, oparte o uniwersalny rodzaj języków odpowiada wymaganiom specjalistów automatyków a także potrzebom elektryków. Programowanie może być wykonywane niezależnie, używając przycisków funkcyjnych na przekaźniku programowalnym Zelio (język drabinkowy) lub na PC używając oprogramowania Zelio Soft 2 stosując języka Lader albo języka bloków funkcyjnych (FBD). Podświetlenie wyświetlacza LCD jest załączane po naciśnięciu jednego z 6 przycisków na przekaźniku lub za pomocą oprogramowania Zelio Soft (np. miganie w przypadku niesprawności). Autonomia działania zegara czasu rzeczywistego zapewniania przez baterię litową wynosi 10 lat. Zapasowa kopia danych (wartości zadane i bieżące) jest zapewniania przez pamięć flash EEPROM.

Przekaźnik programowalny Zelio Logic może być wyposażony we wkładkę pamięci zapasowej, która umożliwia skopiowanie programu do innego przekaźnika programowalnego, aby: załadować lub uaktualnić oprogramowanie sprzętowe (tylko wkładka pamięci SR2 MEM02), zbudować identyczne wyposażenie, zdalnie przesłać aktualizacje. Wkładki pamięci pozwalają także na zachowanie kopii zapasowej programu
przed wymianą przekaźnika. Gdy stosowane są z przekaźniki programowalne bez wyświetlacza i przycisków, kopia programu zawartego we wkładce, jest automatycznie transferowana do przekaźnika programowalnego po załączeniu zasilania.
Kolejnym sposobem na komunikację jest zdalna kontrola procesu za pomocą interfejsu komunikacji modemowej. Przeznaczony jest do monitorowania i zdalnego sterowania maszynami lub instalacjami, które pracują bezgłosowo.
Interfejs komunikacji modemowej pozwala na przechowywanie komunikatów, numerów telefonów i warunków dzwonienia.

Jednym z praktycznych rozwiązań dla początkujących programistów / elektryków jest zestaw startowy VJDSTKXBTNSR2 zawierający podstawowe narzędzia dla aplikacji 1 PLC (30 I/O), 1 XBTN  oraz 1 ATV12:

  • Zelio SR2B121BD 24V 12 I/Os
  • Panel XBTN401
  • Zasilacz ABL8MEM24012 1.2A
  • Software & przewód USB
  • Przewód komunikacyjny SR2CBL08
Przykładem implementacji powyższego zestawu może być proces sterowania regulacją prędkości obrotowej Altivar 12 z poziomu terminala tekstowego XBTRT511 użyciem funkcji „start&stop” z inkrementacją prędkości. Modułem sterującym jest Zelio Logic SR3 z modułem analogowym SR3XT43BD. Dedykowane do prostych maszyn i instalacji w przemyśle i budownictwie: maszyny pakujące, maszyny dozujące i napełniające, maszyny do obróbki drewna, systemu dostępu, sterowanie drzwiami i roletami oraz systemy wentylacji i ogrzewania HVAC. Zelio Logic to programowanie i sterowanie łatwiejsze niż przy pomocy przekaźników pomocniczych. Proste funkcje sterowania silnikiem, takie jak start/stop, zmiana obrotów są bardzo łatwe do zaprogramowania.
Oprócz zestawu ST@rter KIT użytkownik może sięgnąć po inne rozwiązanie zawierające panel XBTN z przewodem łączącym całą gamę przekaźników Zelio Logic - XBTNSR2. Tym samym różnorodność kombinacji zostaje w rękach użytkownika.

ZELIO LOGIC Schneder Electric displays monitory

Przykładowa aplikacja dedykowana jest do prostych maszyn i instalacji w przemyśle i budownictwie: maszyny pakujące, maszyny dozujące i napełniające, maszyny do obróbki drewna, systemu dostępu, sterowanie drzwiami i roletami oraz systemy wentylacji i ogrzewania HVAC”. Zelio Logic to programowanie i sterowanie łatwiejsze niż przy pomocy przekaźników pomocniczych. Proste funkcje sterowania silnikiem, takie jak start/stop, zmiana obrotów są bardzo łatwe do zaprogramowania.

Piotr Lato

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii